Pielęgnacja twarzy to, wydawać by się mogło, element rutyny pielęgnacyjnej, który przed żadną z nas nie ma większych tajemnic. Niestety w rzeczywistości sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Choć oczyszczanie twarzy jest czynnością, którą z reguły powinno przeprowadzać się zarówno rano, jak i wieczorem, wiele osób podczas jej wykonywania popełnia dość oczywiste błędy, które niestety mogą zaważyć na stanie naszej skóry. Jednym z nich jest usuwanie makijażu za pomocą żelu do mycia twarzy. Dowiedz się więcej.
Żel do mycia twarzy – najważniejsze informacje
Aby nasza skóra była odpowiednio oczyszczona, pozbawiona niedoskonałości czy też wczesnych oznak starzenia, niezbędne jest stosowanie określonych kosmetyków. Produktem, którego podstawowe zadanie stanowi oczyszczanie, jest żel do mycia twarzy. Na czym jednak polega sam proces oczyszczania?
Oczyszczanie skóry twarzy polega na pozbyciu się z niej zanieczyszczeń, jakie w ciągu dnia (jak i nocy) gromadzą się na jej skórze. Są to zarówno kurz, brud, zanieczyszczenia powietrza, nadmiar sebum czy złuszczające się komórki naskórka. Na skórze mogą być obecne również pozostałości makijażu po wykonanym uprzednio demakijażu. Chcąc pozbyć się ich z twarzy, niezbędne jest jej umycie za pomocą odpowiedniego żelu do mycia twarzy. Produkt ten nakładamy na lekko zwilżoną skórę, dzięki czemu zwykle wytwarza się piana, która umożliwia usunięcie zanieczyszczeń.
Żel do mycia twarzy a demakijaż
Niestety jednym z najczęstszych błędów, jakie pojawiają się podczas rutyny pielęgnacyjnej, jest nieprawidłowe użycie kosmetyków. Szczególnie częstym błędem jest wykorzystywanie żelu do mycia twarzy w formie produktu do demakijażu. Dlaczego jest to nieodpowiednie rozwiązanie?
Żel do mycia twarzy w swoim składzie nie posiada substancji, które umożliwiają mu rozpuszczenie makijażu (zarówno twarzy, jak i oczu). To z kolei sprawia, że myjąc cerę żelem, niepotrzebnie pocieramy i rozciągamy twarz, czego efektem jest zaczerwieniona i podrażniona skóra. Próbując zmyć makijaż żelem do twarzy, tak naprawdę sprawiamy, że warstwa makijażu nie zostaje usunięta, co z kolei często prowadzi do zatkania porów, pojawienia się zaskórników i pozostałych niedoskonałości. Aby zmyć makijaż, powinniśmy zawsze używać produktu przeznaczonego do tego celu, na przykład specjalnego olejku, masła, balsamu, mleczka bądź płynu micelarnego.
Jak prawidłowo myć twarz żelem?
Podstawą jest właściwy wybór żelu do mycia twarzy. Jeśli sięgniemy po kosmetyk niedopasowany do potrzeb naszej skóry lub o zbyt silnie oczyszczającym czy złuszczającym działaniu, możemy doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry. Jak rozpoznać, że źle dobraliśmy żel do mycia twarzy? Nasza skóra zaraz po umyciu najczęściej stanie się ściągnięta, przesuszona i zaczerwieniona.
Jak poprawnie używać żelu do mycia twarzy? Przede wszystkim przed dotknięciem twarzy dokładnie umyj dłonie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Następnie na zwilżoną skórę nałóż odrobinę żelu do mycia twarzy i wykonuj łagodne, koliste ruchy. Nigdy nie pocieraj zbyt mocno skóry, gdyż w ten sposób bardzo łatwo ją podrażnisz. Następnie spłucz produkt letnią wodą i delikatnie osusz twarz. Kolejny krok to użycie właściwego toniku i kremu do twarzy dopasowanego do potrzeb cery.