W czwartek w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni Beata Kowalska-Sionko zaprezentowała temat pt. „Szkic o hr. Karolu Lanckorońskim w 90. rocznicę śmierci”. Było to kolejne wydarzenie w ramach cyklu Czwartkowe Spotkania Muzealne.
Beata Kowalska-Sionko, związana z wydawnictwem Cracovia Leopolis, w żywiołowej narracji ubarwionej wieloma zdjęciami przybliżyła sylwetkę hrabiego jako znakomitego historyka sztuki oraz kolekcjonera, zapalonego podróżnika (który odbył podróż dookoła świata), bibliofila, człowieka nie tylko o wielkim umyśle, ale i sercu, dbającego o zabytkowe budowle czy też wykształcenie dzieci z niższych warstw społecznych.
Był on człowiekiem piastującym wysokie stanowiska i godności, potrafiącym oczarować samego cesarza Franciszka Józefa, inicjatorem wspaniałych przedsięwzięć, jak chociażby powołanie pierwszego w Polsce Krajowego Urzędu Konserwatorskiego.
Przy tym wszystkim niezwykle oddany swym przyjaciołom (m.in. Jacek Malczewski) i rodzinie. We wspomnieniach córki Karoliny Lanckorońskiej jawi się jako wspaniały rodzic, wychowujący w duchu tradycji i patriotyzmu. Poznając obraz ich życia rodzinnego, można było poznać również miejsca z nim związane w Rozdolu, Komarnie i Wiedniu.
Prelegentka zaprezentowanym szkicem tejże postaci zachęciła też do dalszego zainteresowania się jego biografią, chociażby poprzez lekturę książek pisanych przez hrabiego, czy córkę Karolinę (źródło relacji: Facebook.com/muzeum.bochnia).