R e k l a m a

Bochnia w „10” szpitali z największą liczbą porodów w Małopolsce

-

W ubiegłym roku w małopolskich szpitalach medycy odebrali 28,4 tys. porodów. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Najwięcej porodów odbyło się w Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie. W dziesięciu najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy porodówkach znalazł się oddział funkcjonujący w szpitalu w Bochni.

Początek roku i obchodzone dziś święto zakochanych to dobra okazja, by przyjrzeć się pracy oddziałów położniczych w naszym regionie. Porodówki często są brane pod lupę w różnego rodzaju rankingach, powstających różnymi metodami. Najbardziej obiektywne zestawienie popularności i zaufania tworzą jednak same przyszłe mamy – decydując o tym, gdzie ich dziecko ma przyjść na świat.

W naszym województwie działa 25 porodówek. W ich przypadku nie obowiązuje oczywiście rejonizacja ani limity finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Dane małopolskiego NFZ pokazują, że w ubiegłym roku w małopolskich szpitalach odbyło się 28,4 tys. porodów. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Liderem niezmiennie jest Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie, gdzie przyjęto 4,8 tys. porodów – dwa razy więcej niż w drugim w tym zestawieniu krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Podium zamyka nowosądecki Medikor III, który awansował na trzecią pozycję z piątej.

W porównaniu do 2022 roku ubiegłoroczna lista dziesięciu najczęściej wybieranych porodówek różni się jedną placówką – Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wypadł poza to zestawienie, a zastąpił go Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej. Analiza pokazuje, że najpopularniejsze oddziały odpowiadają aż za 68. proc. wszystkich porodów – ponad 19 tys. W pozostałych 15 oddziałach finansowanych przez NFZ odbyło się ich tylko 9,2 tys.

Patrząc na subregiony – najwięcej hospitalizacji porodowych w 2023 r. odnotowano w subregionie krakowskim – 13 270. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności oraz fakt, że to właśnie w stolicy Małopolski działają największe porodówki w naszym województwie.

Na drugim miejscu plasuje się subregion nowosądecki (Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Krynica-Zdrój). W pięciu działających tam porodówkach przyjęto łącznie 4633 porody.

Najniższy stopień podium zajął subregion tarnowski (Tarnów, Tuchów, Brzesko). Cztery tamtejsze oddziały sprawozdały 3130 porody. Za niemal połowę odpowiada Centrum Zdrowia Tuchów.

Na Podhalu – w szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu i Zakopanem – w ub. roku odbyło się 2,6 tys. porodów, zaś w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny (Bochnia, Miechów, Myślenice) 2450. Stawkę zamyka Małopolska Zachodnia. Cztery tamtejsze szpitale (Chrzanów, Wadowice, Oświęcim, Olkusz) sprawozdały 2405 porodów.

10 porodówek z największą liczbą porodów w 2023 r.:

  1. Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie – 4 822,
  2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2 369,
  3. Medikor III w Nowym Sączu – 1 887,
  4. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 1 839,
  5. NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie – 1 775,
  6. Centrum Zdrowia Tuchów – 1 562, 
  7. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 1 545,
  8. Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni – 1 412,
  9. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu – 1 111,
  10. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej – 948.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia