R e k l a m a

Nowa „Kronika”: Filary naszej tożsamości

-

Noworoczne wydania „Kroniki Bocheńskiej” zwykle otwierały kalendaria z dziejów miasta ciekawie zestawione przez Jana Flaszę. Redakcja w kolejnych latach zamierza kontynuować tę tradycję ustanowioną przez zmarłego w październiku historyka. W obliczu zbliżających się wyborów nowych władz Bochni prezentuje jednak jego tekst o „imponderabiliach bocheńskich”, czyli o tym, co stanowi o naszej tożsamości jako bochnian. Warto się na tym zastanowić analizując programy tych, którzy chcą decydować o codziennym życiu miasta i kierunkach jego rozwoju.
Młodzież zapewne sięgnie po „Kronikę” nie tylko po to, by oglądnąć zdjęcia maturzystów I i II LO oraz przeczytać relacje ze studniówek, pisane przez uczestniczki i uczestników balu. Noworoczny numer zawiera również wyniki konkursu o tytuł Gracji Bocheńskiej 2023.

– „Oddajmy na chwilę pole igraszkom wyobraźni. Wyobraźmy sobie absurdalną na pozór sytuację – wycięcie lasu na Uzborni i zabudowanie domami tego atrakcyjnego wzgórza. Niemożliwe? Doprawdy?” – pytał Jan Flasza i już następnych zdaniach udowodnił, że jest wręcz przeciwnie! Tymczasem krajobraz kulturowy, to wyjątkowe tworzywo dla imponderabiliów, które są zespołem wartości, kotwicami i klamrami podtrzymującymi naszą tożsamość. – „Bez nich rozsypuje się, ulega dezintegracji, bez imponderabiliów tracimy orientację gdzie jesteśmy i skąd jesteśmy” – napisał.

Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy najwięcej spośród wszystkich bocheńskich wolontariuszy do swojej puszki zebrała pierwszoklasistka Szkoły Podstawowej nr 4 Wiktoria Mielec. Nic dziwnego. Podczas kwestowania w centrum miasta wspierał ją tata, a promienny uśmiech Wiktorii zachęcał do „kupna” symbolicznego serduszka. Łącznie do puszek w Bochni wrzucono niemal 151 tysięcy złotych.

Na tę wiadomość mieszkańcy, a także kierowcy przejeżdżający tranzytem przez nasze miasto czekali bardzo długo – już w tym roku ruszą prace nad dokończeniem budowy bocheńskich łączników autostradowych. Piotr Dziurdzia, radny sejmiku małopolskiego, przekazał „Kronice, że samorząd województwa zapewnił w budżecie środki na realizację zadań związanych z budową obu łączników. W sumie będzie to 138 mln zł.

Skrzyżowanie ulicy Regis z ulicami Solna Góra i Oracka odbija się w niecce przyszłej fontanny – zdjęcie okładkowe przykuwa uwagę, nawiązując oczywiście do remontu Plant Salinarnych. Kronika ze szczegółami informuje o tym, co w minionym roku udało się wykonać na tym terenie. Wymienić można m.in. nasadzenia zieleni, budowę nowych alejek parkowych, remont istniejących ciągów pieszych, remonty sieci kanalizacyjnej opadowej, przyłączy sanitarnych i wodociągowych, remont Pomnika Poległym za Wolność 1914-1920. Rozpoczęto także budowę fontanny – wykonano komorę technologiczną i dwie z trzech niecek.

„Kronika” publikuje kolejne odcinki cyklu „Zapomniani bohaterowie bocheńskiego gimnazjum”, a także „Katyńskich biografii”. Tym razem ich bohaterami są: Bronisław Romaniszyn – legionista, oficer Wojska Polskiego, działacz społeczny, śpiewak operowy, obrońca przyrody oraz Józef Dominik – nauczyciel, inspektor szkolny. Ireneusz Sobas z kolei przybliża życiorys zmarłego pod koniec zeszłego roku działacza NSZZ „Solidarność” Eugeniusza Oleksińskiego.

Danuta Kępa, diabetolog, specjalistka chorób wewnętrznych i Krzysztof Kępa, architekt, dzielą wspólną pasję. Wyróżnia ich profesjonalizm, zapał i poczucie humoru, a powstały z ich inicjatywy Bocheński Klub „Videofani” w Miejskim Domu Kultury liczy już kilkunastu działaczy i sympatyków fotografowania i filmowania. Członkowie klubu prezentują swoje opowieści w kinowej sali w ramach cyklu „Podróże na dużym ekranie”. Aleksandra Fortuna-Nieć pyta swoich rozmówców o wspomnienia z pierwszych wspólnych wyjazdów, a także o to, jak tworzy się film z podróży.

W 2023 roku Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło 8 419 osób, w tym 48 obcokrajowców, ponadto udzielono 330 informacji telefonicznych. W styczniu tego roku przedszkolaki i uczniowie po raz kolejny spotkali się z Tadeuszem Kindykiewiczem, który w stroju kopalnianego skarbnika przybliżał legendy i wierzenia dawnych górników.

„Kronikę młodych” otwierają zdjęcia maturzystów. Do zbiorowych fotografii pozują uczennice i uczniowie ośmiu klas I Liceum Ogólnokształcącego.

Nowym numerem Kroniki powinni również zainteresować się maturzystki i maturzyści z pięciu klas II Liceum Ogólnokształcącego. Ich również można zobaczyć na zdjęciach klasowych, w dwóch przypadkach (klasy IV d i IV e) uczniowie i uczennice szkolne ubrania zamienili na policyjne mundury.

„Kiedy pożegnasz już bajkę…”, Wyjątkowy rocznik!”, „Noc pełna endorfin” – takie tytuły noszą relacje ze studniówek bocheńskich szkół średnich. W tym numerze „Kroniki” są to Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 i I Liceum Ogólnokształcące. Wrażenia z trzech wielkich balów opisali sami ich uczestnicy.

„Kronika” pisze m.in. o bożonarodzeniowym koncercie Big Bandu Bochnia, pokazach uczestników zajęć artystycznych prowadzonych w Miejskim Domu Kultury, kolejnej odsłonie Bochnia Rocks i jam session w Winiarni przy ul. Białej. – „Z zapartym tchem czeka się na kolejne utwory, od standardów jazzowych, przez rok i funk, na popularnej muzyce rozrywkowej kończąc” – czytamy,

Tytuł „Gracji Bocheńskiej 2023” zdobyła Karolina Stabrawa uczennica Zespołu Szkół nr 3, jedna z trzech dziewcząt o tym imieniu spośród 10 pretendentek. Na drugim stopniu podium stanęła Zuzanna Wolak z Zespołu Szkół nr 2, a na trzecim Karolina Goryczko z I LO. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Klaudia Palej z ZS nr 1 i Karolina Kica z II LO . Laureatkę zaskoczyła skala i różnorodność nagród, których wartość przekroczyła w tym roku trzy tysiące złotych.

– „Robimy obecnie to, co robili inżynierowie w Czarnobylu. Z tą różnicą, że systemem, z którym igramy nie jest reaktor, a to, co zapewnia, że Ziemia nadaje się do życia – ekosystem” – mówi Tomasz Borejza, dziennikarz naukowy, autor książki „Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski”. O Potoku Łapczyckim Moszczenickim, który z wydobyciem soli związany był zapewne jeszcze dawniej niż Babica, pisze Dominik Zwierniak.

II ogólnopolski turniej Aerial Hoop „Love to fly” przygotowała szkoła tańca Dance & Fitness House Urszuli Węgrzyn-Sowy. Występy zawodniczek, czyli kilkuminutowe programy artystyczne, na które złożyły się choreografia, strój, rekwizyty, muzyka, a przede wszystkim zapierające dech w piersiach akrobacje, oklaskiwała publiczność w hali sportowej w Łapczycy. Z koleli trenerka koszykarskiej drużyny Contimax MOSiR Bochnia Małgorzata Misiuk komentuje: – „Dziewczyny złapały rytm i grają na wysokiej skuteczności, co cieszy, pozwala kontrolować spotkania i daje możliwość gry całym składem”.

Bohaterką cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest śpiewaczka Elżbieta Mikulska-Rudnik. Prowadzi zajęcia z emisji głosu w Miejskim Domu Kultury dla członków chóru mieszanego „Salt Singers”. Przez szesnaście lat pracowała w operze i operetce w Krakowie.

Gdy byłam dzieckiem chciałam zostać

detektywem-odkrywcą, takim jak Pan Samochodzik. Uwielbiałam czytać książki o jego przygodach.

W bajce wybrałabym dla siebie rolę

Kota w Butach. Zawsze podobała mi się ta postać. Sprytny, przebiegły, ale też bohaterski i oddany.

Gdybym mogła zaprosić dowolną osobę na obiad

byłaby to Meryl Streep – uwielbiam ją jako aktorkę i kobietę. Każdy jej film odsłania perfekcyjnie stworzoną postać.

Nie lubię

hipokryzji i manipulacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia