R e k l a m a

Niepołomice. W niedzielę wernisaż wystawy malarstwa „Pokolenia”

-

W niedzielę 10 marca o godz. 15.00 w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się wernisaż malarstwa Magdaleny i Jana Kurek pt. „Pokolenia”. Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia br.

Magdalena Kurek (1925-1995). Artystka urodzona w Siemianowicach Śląskich w rodzinie górniczej. Studia malarskie ukończyła w gdańskiej Szkole Wyższej Sztuk Plastycznych. Jej różnorodna twórczość obejmuje metaloplastykę, projekty witraży, mozaiki ceramiczne, nawet szyldy reklamowe. Lecz jej prawdziwą pasją było malarstwo – materia, kolor i światło. Tworzyła w burzliwych czasach przenikania i dominacji kierunków artystycznych, zależnych także od politycznych przemian. Pozostała wierna swoim upodobaniom do „oszczędnej geometryzacji” w komponowaniu pejzażu, portretu czy martwej natury.

Dr hab. Jan Kurek, architekt, emerytowany profesor Politechniki Krakowskiej, badacz i specjalista w dziedzinie historycznej i współczesnej architektury drewnianej. Zainteresowania artystyczne rozwijał pod okiem Mamy – Magdaleny. Maluje pejzaże naturalne, architekturę, martwe natury, portrety i kwiaty. Ma w dorobku wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Zajmuje się także fotografią artystyczną i dokumentacyjną, której tematem wiodącym są zabytki sakralnej architektury drewnianej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia