R e k l a m a

Muzeum. Wykład nt. Wiktoryna Ciechanowskiego – ZDJĘCIA

-

W czwartek w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbyło się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Barbara A. Ostafin zaprezentowała postać „Wiktoryna Ciechanowskiego w latach 1870-1877 zawiadowcy stacji kolejowej w Bochni – w świetle „Pamiętników” prof. S. Ciechanowskiego”. W spotkaniu uczestniczyli potomkowie bohatera prelekcji.

Wiktoryn Ciechanowski (1835-1883), krakowianin. Uczęszczał do Instytutu Technicznego w Krakowie (przyjaźń z Janem Matejką i Aleksandrem Gryglewskim), następnie na Uniwersytet Techniczny w Wiedniu. Był także uczniem Szkoły i Bursy Muzycznej w Krakowie (uczył się śpiewu u Franciszka Mireckiego).

W 1870 roku objął stanowisko zawiadowcy stacji kolejowej w Bochni. „Pamiętniki” spisane przez jednego z jego synów – prof. Stanisława Ciechanowskiego, są opowieścią o tym, jak wyglądała ówczesna stacja kolejowa, jej najbliższe otoczenie, a także praca na Cesarsko-Królewskiej Galicyjskiej Kolei im. Arcyksięcia Karola Ludwika. Są także obrazem życia rodzinnego, towarzyskiego w Bochni w latach 70. XIX w.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia