R e k l a m a

Muzeum. W piątek o badaniach archeologicznych w 1980 r. w Krzeczowie i Bochni

-

Podczas kolejnego spotkania w cyklu Muzealna Akademia Historyczna mowa będzie o niezwykle ważnych badaniach archeologicznych, jakie w 1980 roku z ramienia Muzeum w Bochni prowadziła na terenie Krzeczowa i Bochni archeolog Janina Cholewa (zamężna Duda).

Choć w muzeum bocheńskim pracowała zaledwie kilkanaście miesięcy, począwszy od września 1979 roku, to jej dokonania badawcze okazały się nie tylko spektakularne (głośno było o nich w mediach), lecz jakże istotne z naukowego punktu widzenia. Pierwszym wydarzeniem było odkrycie w podbocheńskim Krzeczowie osady z okresu wpływów rzymskich  w postaci licznej ceramiki i przedmiotów metalowych, które później zasiliły zbiory muzeum.

Podobnie było w przypadku badań ratowniczych przeprowadzonych w tym samym – 1980 roku na dziedzińcu muzealnym w związku z budową obiektu magazynowego. Cenne przedmioty, w tym XVI-wieczna ceramika i obuwie stanowią istotny przyczynek do obrazu dawnej Bochni.

Gość piątkowej Akademii opowie o tym: 

  • jak doszło do odkrycia osady z okresu rzymskiego (od początku n.e. do połowy III w. n.e.) i wczesnego średniowiecza (X-XII w.) w Krzeczowie?
  • jakie wyniki przyniosły badania powierzchniowe i wykopaliskowe osady w Krzeczowie?
  • jakie znaczenie mają brązowe zapinki znalezione na osadzie ludności kultury przeworskiej w Krzeczowie dla określenia czasu jej istnienia? 
  • co odkryto podczas badań ratowniczych w wykopach pod fundamenty budynku magazynowego Muzeum w Bochni im. prof. Stanisława Fischera?

W najbliższy piątek, 23 sierpnia 2019 roku, godzina 17.30, Rynek 20, hol na parterze muzeum.

Wstęp wolny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2023