R e k l a m a

Urodziny Bema z bocheńskim akcentem. Promocja książki o kawalerii polskiej

-

W piątek, z okazji 230. urodzin generała Józefa Bema oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem, Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprezentowało publiczności kolejny, zakupiony do swej kolekcji fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Uroczystość połączono z promocją książki Zbigniewa Radonia pt. „Kawaleria polska na Węgrzech w latach 1848-1849”, którą przy współpracy z tarnowskim muzeum wydało Wydawnictwo Regis.

Anita Własnowolska-Bielak prezentująca książkę na prośbę autora, który z powodów osobistych nie mógł uczestniczyć w promocji, zwróciła uwagę między innymi na bocheńskie wątki poruszone w publikacji. Wspomniała kawalerzystę Władysława Ponińskiego, który do wyjazdu na Węgry przebywał w Bochni oraz pochodzącego stąd Kleta Dwernickiego, służącego w węgierskim powstaniu w stopniu podporucznika w 2. pułku ułanów. Warto wspomnieć, że Miasto Bochnia wraz z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej na Węgrzech objęły tę książkę patronatem.

„Kawaleria polska na Węgrzech w latach 1848-1849” to pierwsza tego typu, odrębna publikacja poświęcona wyłącznie dziejom kawalerii polskiej w węgierskich walkach wyzwoleńczych. Jest to też pełny obraz powstania, organizacji i działania kawalerii polskiej na Węgrzech w latach 1848-1849. Autor przedstawił w niej udział Polaków w Wiośnie Ludów, dzieje kawalerii Legionów Polskich na Węgrzech, działania 1. i 2. Pułku Ułanów Polskich w 1849 roku oraz losy siedmiogrodzkiej armii gen. Józefa Bema. Walory książki podnosi bogactwo materiału ikonograficznego, w tym wybrane fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki, będące w posiadaniu tarnowskiego muzeum. Książka doczekała się już drugiego wydania. Pierwsze ukazało się w 2017 roku.

Uroczysta prezentacja kolejnego fragmentu „Panoramy…”, który przedstawia huzara na koniu, odbyła się w Galerii „Panorama” na Dworcu PKP w Tarnowie, gdzie znajdują się także pozostałe fragmenty dzieła Jana Styki, będące w posiadaniu placówki. Symbolicznego odsłonięcia obrazu dokonał dyrektor muzeum Kazimierz Kurczab w towarzystwie małżeństwa, od którego obraz został zakupiony. Dotację w wysokości 100 tys. zł na jego zakup przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Książka dostępna jest w księgarni internetowej wydawnictwa www.wydawnictwo-regis.pl oraz w bocheńskim muzeum.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia