Już w niedzielę na Uzborni zagości folklor i pyszne jedzenie

-

Artyści z Ptaszkowa, Siemiechowa, Łękawki, Łapanowa, Łąkty Górnej, Witanowic, Zakliczyna, Łysej Góry i Mikluszowic będą rywalizować w niedzielne przedpołudnie podczas Małopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych działających przy OSP.

Do Bochni zawitają zespoły śpiewaczy i regionalne kapele ludowe, czy grypy teatralne, które zaprezentują pieśni i tańce ludowe charakterystyczne dla regionu z którego pochodzą.

– W niedzielę będziemy mogli obejrzeć miedz innymi Suita Lachów Sądeckich, czy spektakl kabaretowy o Szewczyku Dratewce. Nasze dzieci niestety nie znają starodawnych zwyczajów czy pieśni, dlatego niezmiernie się cieszę, że przegląd ten nosi również walor edukacyjny. Mogę zapewnić, że będzie radośnie ale i również smacznie – zachęca Adam Korta starosta.

W tym roku na wszystkich, którzy postanowią zawitać na Uzbornię, będą czekać stoiska w których prezentować się będą przede wszystkim Koła Gospodyń Wiejskich z  powiatu bocheńskiego.  KGW Grabie, KGW Muchówka, KGW Łąkta Dolna, KGW Łazy, artystki z Gminy Rzezawa oraz Gospodarstwo Pasieczne Barkowa Barć będą kosztować przepysznymi kulinariami. Będzie można zasmakować chlebek wiejski ze smalcem i ogóreczkiem, ciasta drożdżowe, szarlotkę czy własnej roboty soki owocowe . Będzie można również kupić miody, soki własnej roboty  jak również rękodzieło artystyczne, produkty handmate m.in. koronki czy zabawki z materiału.

Tegorocznemu Przeglądowi będzie towarzyszył szczytny cel. W trakcie imprezy zbierane będą środki na pomoc i rehabilitację Kuby mieszkańca Bochni, który urodził się z porażeniem mózgowym. Kuba jest podopiecznym Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Dzieciom i Młodzieży Auxilium. – Jeśli chcieliby Państwo pomóc temu młodemu człowiekowi zachęcam do wrzuceniu choć symbolicznej złotówki podczas Małopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych – dodaje A. Korta.

Organizatorem przeglądu jest Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w partnerstwie z Starostwem Powiatowym w Bochni i Urzędem Miasta Bochnia. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Bochnianin.pl.

Kilka słów o Kubie:

Jakub urodził się w 2001 r. w Bochni.  Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Po 8 latach intensywnej rehabilitacji zaczął samodzielnie chodzić lecz na dłuższe trasy używa wózka. Kuba ma niedowład prawej części ciała, całkowicie niesprawną prawą rękę. W październiku 2016 roku przeszedł po raz drugi w swoim życiu operację wydłużenia ścięgien, trzy tygodnie leżał w gipsie od stóp do bioder ale zniósł to dzielnie lecz najgorsze, czyli bardzo bolesna rehabilitacja po ściągnięciu gipsów, było dopiero przed nim. Mimo, że Kubuś jest przyzwyczajony do ćwiczeń, ból był nie do zniesienia. Kubuś nie mówi ale wszystko rozumie, obecnie nadal bardzo dużo ćwiczy żeby wrócić do sprawności, ma jeszcze duże problemy z poruszaniem się. Codzienna rehabilitacja to duży koszt ale bez niej może przestać w ogóle chodzić. Marzeniem byłby wyjazd na turnus rehabilitacyjny ale koszty przerastają rodziców. Operacja, którą przeszedł Kuba była bardzo kosztowna, jednak nie mogli pozwolić by na tę refundowaną Kuba czekał aż dwa lata. Kubuś codziennie jeździ do szkoły do Krakowa, po szkole uczestniczy w zajęciach hipoterapii. Rehabilitację przechodzi w Niepołomicach oraz w Bochni. Kuba uwielbia muzykę, szczególnie lubi dźwięk gitary elektrycznej.

Jeśli chcesz wesprzeć leczenie i rehabilitację Jakuba Surmy, będziemy wdzięczni za wpłatę każdej kwoty na jego subkonto w Alior Banku: 64 2490 0005 0000 4600 3991 7587.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

maj, 2023