R e k l a m a

Lekcje angielskiego z bocheńską historią. Ciekawa inicjatywa nauczyciela z Bochni

-

Paweł Wieciech, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 w Bochni, stworzył i wydał podręcznik do języka angielskiego ze słownictwem dotyczącym Bochni i okolic. „Ten lessons about Bochnia” („Dziesięć lekcji o Bochni”) to zbiór lekcji dedykowanych dla uczniów szkół średnich, ale z książki mogą korzystać wszyscy chcący poszerzyć lub utrwalić swoją wiedzę.

Skąd pomysł na taką publikację? – Pomysł pojawił się lata temu, ale z biegiem lat ten pomysł się urzeczywistniał za sprawą młodzieży. Na lekcjach często jest taki temat, aby opowiedzieć coś o Bochni. Z tą wiedzą było niestety kiepsko. Narastało we mnie przekonanie, że trzeba pomóc młodzieży i opracować odpowiedni materiał – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl autor Paweł Wieciech.

Podręcznik składa się z lekcji języka angielskiego, których głównym motywem jest bocheńska historia. Ucząc się języka angielskiego można jednocześnie poszerzać lub utrwalać swoją wiedzę na temat lokalnych atrakcji. To wszystko z użyciem słownictwa, które zwykle nie występuje w klasycznych podręcznikach do nauki języka (np. kierat, przypora, koło czerpakowe, czy sklepienie krzyżowo-żebrowe).

W podręczniku jest mnóstwo słownictwa, które przyda się do opisania naszej lokalnej rzeczywistości, ale nie tylko, bo ucząc się historii lokalnej uczymy się też historii powszechnej, ponieważ to się wszystko zazębia – zwrócił uwagę autor Paweł Wieciech, dodając: – Dlaczego mamy zawsze się uczyć o Shanghajach, Paryżach, czy Londynach, jak możemy dołożyć małą działeczkę z wiedzy o naszym mieście.

Przede wszystkim to jest taki kontrast do tych podręczników o historii Bochni, które do tej pory zostały wydane. One starały się pokazać jak najwięcej z historii, a tutaj była odwrotna praca tzn. streścić historię do najważniejszych wątków, fragmentów. Wybrać te najważniejsze, po to, żeby młodzież, która będzie z tego korzystała miała ogólne pojęcie Bochni – powiedział Paweł Wieciech.

Książka zawiera kody QR, które linkują do nagrań wykonanych przez angielskich lektorów, więc pozwala na udoskonalanie wymowy. Podręcznik przeznaczony jest dla osób minimum średnio zaawansowanych (B2+/C1).

Z informacji przekazanych przez autora wynika, że jest szansa, aby podręcznik trafił do szkół średnich w Powiecie Bocheńskim. – W podręczniku jest tylko 10 lekcji. Został pomyślany tak, aby jedna lekcja przypadała na miesiąc. Można to przerobić jako 10 lekcji pod rząd lub jedną lekcję w miesiącu – stwierdził Paweł Wieciech.

Ponadto każdy zainteresowany może kupić podręcznik w księgarni Bookbook przy ul. Sutoris 2 w Bochni (północno-wschodni róg Rynku) lub bezpośrednio u autora.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia