Bochnia. Nie będzie transmisji on-line z obrad komisji rady miasta. Pomysł odrzucono

-


Obrady komisji stałych bocheńskiej rady miasta NIE BĘDĄ transmitowane na żywo w internecie. Projekt uchwały w tej sprawie radni odrzucili podczas czwartkowej sesji, choć byli w tej sprawie podzieleni.

Projekt uchwały przygotowało stowarzyszenie Reaktor B7, które skorzystało z nowej możliwości – tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Inicjatorzy przekonywali m.in. że coraz więcej osób interesuje się sprawami miasta i dostęp do informacji źródłowej wydaje się kluczowy dla współpracy na rzecz rozwoju Bochni. Pod projektem zebrali 350 podpisów.

Nie udało się jednak przekonać większości radnych. Jako argumenty „przeciw” powtarzały się obawy o to, że w „świetle kamer” obrady nie będą merytoryczne.

Radny Bogusław Dźwigał wskazywał m.in.: – Łatwiej dyskutuje się i przekonuje do własnych racji, gdy nie ma kamer. Transmisje na żywo będą niektórych ograniczały, dla innych będą krępujące. Jego brat, Edward Dźwigaj dorzucił: – Nie jesteśmy jeszcze na to gotowi i nie musimy być prekursorami. Jego zdaniem byłoby to „dodatkowe narzędzie, które może być wykorzystywane w sposób polityczny”, a na komisjach będzie dochodzić do sytuacji, w których „temat dyskusji pójdzie na bok”. Bracia wskazywali też, że transmisje sprawią, że ktoś może chcieć się „lansować”, albo „gwiazdorzyć”.

Do przyjęcia uchwały namawiał radny Damian Słonina, pozytywnie pomysł ocenił Eugeniusz Konieczny. Z kolei Jan Balicki przypomniał, że gdy kilka lat temu wprowadzono transmisje on-line z sesji rady miasta, obawy były podobne, ale praktyka pokazała, że okazały się bezpodstawne.

– Powinniśmy dążyć do transparentości w każdym elemencie pracy rady miasta. To, że kolejne transmisje stawiają radnym wyżej poprzeczkę żeby pilnować się co i o kim się mówi, wydaje mi się, że nie powinno wzbudzać takich emocji – zauważył Jan Balicki i dodał: – Ponad 300 podpisów to przekonujące, że jeśli mamy słuchać mieszkańców, to powinniśmy wziąć pod uwagę.

Wyniki głosowania:

  • 8 radnych za
  • 9 przeciw
  • 3 wstrzymało się od głosu
  • 1 nieobecny

za: Marta Babicz, Jan Balicki, Marek Bryg, Eugeniusz Konieczny, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina, Krzysztof Sroka, Alicja Śliwa

przeciw: Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Marek Kania, Anna Morajko, Kinga Przyborowska, Kazimierz Ścisło, Kazimierz Wróbel

wstrzymali się: Zenona Banasiak, Bogdan Kosturkiewicz, Janusz Możdżeń

nieobecny: Jerzy Lysy

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

sierpień, 2022

X