R e k l a m a

Bochnia. III Powiatowy Piknik Ekologiczny. Rozdano ok. 5 tys. drzewek! – ZDJĘCIA i WIDEO

-

W czwartek na bocheńskim Rynku odbył się III Powiatowy Piknik Ekologiczny w ramach Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Rozdano blisko 5 tys. drzewek: grusz, jabłoni, śliw, klonów, dębów, akacji, świerków, jodeł, sosen oraz krzewów borówki amerykańskiej.

Ktoś kiedyś powiedział, że drzewa nie istnieją osobno ani samotnie – tym, co je łączy, są korzenie. Te same słowa można skierować do ludzi, którzy integrując się, działają w słusznej sprawie. Jedną z takich inicjatyw był właśnie wczorajszy piknik ekologiczny. Bocheński rynek zgromadził mnóstwo „ekologów” i pomimo, że zdobycie drzewek nie było najłatwiejsze (1 sadzonka za 5 zakrętek) to bardzo cieszy nas, że drzewka rozeszły się praktycznie w 2 godziny – mówi starosta bocheński Adam Korta.

W tym roku postawiono na edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i seniorów. Przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych wzięły udział w warsztatach z tworzenia ogródków prowadzonych przez CKZIiU, na których wyjaśniono im jak sadzić i pielęgnować warzywa. Dzieci przy pomocy prowadzącej warsztaty oraz uczniów z CKZiU sadziły m.in. rzodkiewkę, cebulę, sałatę i koperek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z tworzenia naturalnych świec Borówkowy Rój, gdzie można było zobaczyć jak wygląda ul i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół.

Młodzież tradycyjnie uczestniczyła w prelekcjach z tematyki ochrony i pielęgnacji drzew prowadzonych przez Nadleśnictwo Brzesko oraz Nadleśnictwo Niepołomice oraz przez Zespół Parków Krajobrazowych. Ponadto uczniowie szkół średnich wzięli udział w grze terenowej #ekopowiat prowadzonej przez doradcę ds. klimatu, w której najszybsza okazała się reprezentacja II LO w Bochni.

W grze terenowej wzięli także udział przedstawiciele klubów seniora Senior Wigor, Rozalka, Stowarzyszenie Kolpinga, w której seniorzy jak zwykle wykazali się nie tylko wiedzą z zakresu ekologii, ale też sprytem i doskonałą organizacją.

Można było także zdobyć informacje dot. aktualnych dofinansowań z zakresu Czystego Powietrza u ekodoradców z Urzędu Miasta Bochnia oraz doradcy energetycznego z WFOŚiGW. Natomiast Leszczynski Spichlerz prezentował zdrowe, lokalne produkty i domowe przetwory. Mali i trochę więksi odbiorcy chętnie próbowali np. dżemu z ogórka.

Duże podziękowania należą się uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Bochni, którzy już kolejny rok pomagają nam przy rozdawaniu drzewek. W tym roku po raz pierwszy na własnym stanowisku pokazywali też jak projektować ogrody deszczowe oraz jakie rozwiązania ekologiczne dostępne są w nowoczesnym budownictwie – podsumowują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Bochni, organizatora wydarzenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia