Nowy rok szkolny. Dyrektor I LO powitała uczniów w „liceum nocnej zmiany” – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek uczniowie rozpoczęli rok szkolny 2019/2020. Do szkół ponadpodstawowych trafił podwójny rocznik. W pierwszych klasach naukę rozpoczynają bowiem absolwenci szkół podstawowych i likwidowanych gimnazjów.

W szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński, naukę rozpoczęło 4679 uczniów. Pierwszoklasistów jest aż 2197, dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Podczas powitania uczniów pierwszych klas Jolanta Kruk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, odniosła się do medialnej burzy dotyczącej planu lekcji.

Witam was drodzy uczniowie. Wczoraj jeszcze gimnazjaliści (osobne powitanie mieli absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych – przyp. red.), a dzisiaj już licealiści. Witam was w progu I Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego, zwanego również „starym ogólniakiem”, a od całkiem niedawna „liceum nocnej zmiany”. Witam was bardzo gorąco – rozpoczęła Jolanta Kruk, dyrektor I LO w Bochni.

Później przybliżyła I LO odnosząc się do trzech nazw: oficjalnej (I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni), „stary ogólniak” (ta nieoficjalna nazwa zaczęła funkcjonować, gdy w 2000 r. zaczęło działać II LO) oraz „liceum nocnej zmiany”.

Gdy przeczytałam tytuł „liceum nocnej zmiany” to bardzo mi się spodobało. Jestem z wykształcenia polonistką i w związku z tym pomyślałam: noc to tajemnica, wspaniała aura. (…) Pomyślałam o czarnej nocy okupacji. Dobrze, że to wspominają, dlatego, że nasi absolwenci niestety ponieśli ofiarę. Walczyli na różnych frontach i dbali o zabezpieczenie mienia tej szkoły. Więc to dobrze, że o nich pamiętamy, że tę pamięć kultywujemy. Bardzo szybko nazwa przestała mi się podobać, gdy przeczytałam dalszą część artykułu – mówiła Jolanta Kruk.

Czytałam ją też ze zdumieniem, bowiem po pierwsze nie uczymy się do nocy, lecz do wieczora. Odkąd sięgam pamięcią i my, i najstarsi absolwenci tej szkoły, uczęszczali do niej na drugą zmianę. Zresztą jeżeli mówimy takim językiem mediów to możemy również powiedzieć, że u nas nie ma dwuzmianowości. U nas jest jedna zmiana: uczymy się od 7:30 do 19:30 kontynuowała Jolanta Kruk.

Skoro waszym dziadkom, ciociom, wujkom, mamom, nie przeszkadzało to chodzenie na drugą zmianę, zdobywanie wiedzy, rozwijanie własnych talentów i osiągnięcie celów, które sobie zakładali, to jestem przekonana o tym, że również wam to nie przeszkodzi – powiedziała dyrektor Jolanta Kruk.

Swoje słowa do dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców skierował również starosta bocheński Adam Korta. Treść listu, który odczytał, można przeczytać TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. 4Szmery w formie! Grupa promowała album „Roll” w Oratorium – ZDJĘCIA

W czwartkowy wieczór sala Oratorium Św. Kingi w Bochni rozbrzmiewała ostrymi gitarowymi riffami. Swoją pierwszą w całości autorską płytę "Roll" promował tu...

„Bocheńska Akcja Rabatowa” na urodziny miasta. GDZIE ZNIŻKI? – LISTA partnerów

Już w przyszłym tygodniu obchodzić będziemy 767. rocznicę Lokacji Bochni. Po raz kolejny z tej okazji bocheńscy Przedsiębiorcy włączą się w organizowaną...

Spektakl „767 lat temu…” na urodziny miasta

Burmistrz Miasta Bochnia i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zapraszają na spektakl z okazji lokacji miasta pt. „767 lat temu…”. Wydarzenie...

Mister R. zrobił cover hitu Urszuli i Budki Suflera – WIDEO

W serwisie YouTube miał dziś premierę teledysk bocheńskiego wykonawcy występującego pod pseudonimem Mister R. Radosław Węgrzyn, bo o nim mowa, przedstawia swoją...

Rewitalizacja. Od poniedziałku zamknięcie ulic w centrum Bochni – MAPA

W związku z realizacją inwestycji „Rynek OD NOWA” na poniedziałek 24 lutego zaplanowano wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu, która zmieni sposób przemieszczania się...

Artykuły promocyjne

Fotowoltaika. Jakie korzyści i oszczędności? Przyjdź na darmowe spotkanie w kinie REGIS!

Firma Edison Energia serdecznie zaprasza mieszkańców miasta oraz gminy Bochnia na spotkanie, które ma na celu przybliżenie...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

luty, 2020

20,584FaniLubię
682ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X