Nowy rok szkolny. Dyrektor I LO powitała uczniów w „liceum nocnej zmiany” – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek uczniowie rozpoczęli rok szkolny 2019/2020. Do szkół ponadpodstawowych trafił podwójny rocznik. W pierwszych klasach naukę rozpoczynają bowiem absolwenci szkół podstawowych i likwidowanych gimnazjów.

W szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński, naukę rozpoczęło 4679 uczniów. Pierwszoklasistów jest aż 2197, dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Podczas powitania uczniów pierwszych klas Jolanta Kruk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, odniosła się do medialnej burzy dotyczącej planu lekcji.

Witam was drodzy uczniowie. Wczoraj jeszcze gimnazjaliści (osobne powitanie mieli absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych – przyp. red.), a dzisiaj już licealiści. Witam was w progu I Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego, zwanego również „starym ogólniakiem”, a od całkiem niedawna „liceum nocnej zmiany”. Witam was bardzo gorąco – rozpoczęła Jolanta Kruk, dyrektor I LO w Bochni.

Później przybliżyła I LO odnosząc się do trzech nazw: oficjalnej (I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni), „stary ogólniak” (ta nieoficjalna nazwa zaczęła funkcjonować, gdy w 2000 r. zaczęło działać II LO) oraz „liceum nocnej zmiany”.

Gdy przeczytałam tytuł „liceum nocnej zmiany” to bardzo mi się spodobało. Jestem z wykształcenia polonistką i w związku z tym pomyślałam: noc to tajemnica, wspaniała aura. (…) Pomyślałam o czarnej nocy okupacji. Dobrze, że to wspominają, dlatego, że nasi absolwenci niestety ponieśli ofiarę. Walczyli na różnych frontach i dbali o zabezpieczenie mienia tej szkoły. Więc to dobrze, że o nich pamiętamy, że tę pamięć kultywujemy. Bardzo szybko nazwa przestała mi się podobać, gdy przeczytałam dalszą część artykułu – mówiła Jolanta Kruk.

Czytałam ją też ze zdumieniem, bowiem po pierwsze nie uczymy się do nocy, lecz do wieczora. Odkąd sięgam pamięcią i my, i najstarsi absolwenci tej szkoły, uczęszczali do niej na drugą zmianę. Zresztą jeżeli mówimy takim językiem mediów to możemy również powiedzieć, że u nas nie ma dwuzmianowości. U nas jest jedna zmiana: uczymy się od 7:30 do 19:30 kontynuowała Jolanta Kruk.

Skoro waszym dziadkom, ciociom, wujkom, mamom, nie przeszkadzało to chodzenie na drugą zmianę, zdobywanie wiedzy, rozwijanie własnych talentów i osiągnięcie celów, które sobie zakładali, to jestem przekonana o tym, że również wam to nie przeszkodzi – powiedziała dyrektor Jolanta Kruk.

Swoje słowa do dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców skierował również starosta bocheński Adam Korta. Treść listu, który odczytał, można przeczytać TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Futsal. BSF Bochnia wraca do I ligi. W niedzielę inauguracja sezonu

Po czterech latach BSF ABJ Bochnia wraca do I ligi! Bocheński zespół rozpocznie sezon 2019/20 od domowego spotkania z zespołem KS...

W Bochni manifestowali przeciwko aborcji – WIDEO i ZDJĘCIA

W piątkowe popołudnie na pl. gen. Okulickiego w Bochni Fundacja Życie i Rodzina oraz Fundacja „Pro-prawo do życia” zorganizowały manifestację antyaborcyjną. Były...

Zwrot akcji. Gmina Bochnia jednak dofinansuje remont drogi w Nieszkowicach Małych i Stradomce?

Sprawa dofinansowania do budowy chodnika i remontu drogi powiatowej biegnącej przez Nieszkowice Małe i Stradomkę, na którą powiat pozyskał ponad 2 miliony...

Propozycja zmian w budżecie Bochni. Znowu mniej na KN-2?

Szykują się kolejne zmiany w tegorocznym budżecie Bochni. Urzędnicy znowu zaproponowali ściągnięcie środków z budowy ostatniego etapu trasy północno-zachodniej, czyli tzw. KN-2....

Tajemnicza instalacja koło Bochni. LOFAR słucha sygnałów z kosmosu

Ogrodzone drewnianym płotem miejsce leży na wzgórzu, na granicy Łazów i Brzeźnicy, ok. 3 km od Bochni. Wokół pola uprawne i las....

Artykuły promocyjne

Powiat Bocheński: Gdzie po darmowe porady prawne? – LISTA

W ramach zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej na potrzeby mieszkańców powiatu bocheńskiego została utworzona Lista jednostek...

Mirosław Chodur z Wiśnicza kandydatem do Senatu. LIST do wyborców

Szanowni Państwo! Nazywam się Mirosław Chodur, kandyduję do Senatu RP w zbliżających się wyborach...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

wrzesień, 2019

21wrz18:00Ręczna: MOSiR - Wisła Sandomierz2. liga piłki ręcznej

22wrz11:0015:00V Rodzinny Rajd Rowerowy

22wrz15:0018:0020-lecie Muzeum Parafialnego w Chełmie

22wrz17:001. liga Futsalu

Więcej wydarzeń
19,427FaniLubię
639ObserwującyObserwuj
X