Nowy rok szkolny. Dyrektor I LO powitała uczniów w „liceum nocnej zmiany” – ZDJĘCIA

-

W poniedziałek uczniowie rozpoczęli rok szkolny 2019/2020. Do szkół ponadpodstawowych trafił podwójny rocznik. W pierwszych klasach naukę rozpoczynają bowiem absolwenci szkół podstawowych i likwidowanych gimnazjów.

W szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński, naukę rozpoczęło 4679 uczniów. Pierwszoklasistów jest aż 2197, dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Podczas powitania uczniów pierwszych klas Jolanta Kruk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, odniosła się do medialnej burzy dotyczącej planu lekcji.

Witam was drodzy uczniowie. Wczoraj jeszcze gimnazjaliści (osobne powitanie mieli absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych – przyp. red.), a dzisiaj już licealiści. Witam was w progu I Liceum im. Króla Kazimierza Wielkiego, zwanego również „starym ogólniakiem”, a od całkiem niedawna „liceum nocnej zmiany”. Witam was bardzo gorąco – rozpoczęła Jolanta Kruk, dyrektor I LO w Bochni.

Później przybliżyła I LO odnosząc się do trzech nazw: oficjalnej (I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni), „stary ogólniak” (ta nieoficjalna nazwa zaczęła funkcjonować, gdy w 2000 r. zaczęło działać II LO) oraz „liceum nocnej zmiany”.

Gdy przeczytałam tytuł „liceum nocnej zmiany” to bardzo mi się spodobało. Jestem z wykształcenia polonistką i w związku z tym pomyślałam: noc to tajemnica, wspaniała aura. (…) Pomyślałam o czarnej nocy okupacji. Dobrze, że to wspominają, dlatego, że nasi absolwenci niestety ponieśli ofiarę. Walczyli na różnych frontach i dbali o zabezpieczenie mienia tej szkoły. Więc to dobrze, że o nich pamiętamy, że tę pamięć kultywujemy. Bardzo szybko nazwa przestała mi się podobać, gdy przeczytałam dalszą część artykułu – mówiła Jolanta Kruk.

Czytałam ją też ze zdumieniem, bowiem po pierwsze nie uczymy się do nocy, lecz do wieczora. Odkąd sięgam pamięcią i my, i najstarsi absolwenci tej szkoły, uczęszczali do niej na drugą zmianę. Zresztą jeżeli mówimy takim językiem mediów to możemy również powiedzieć, że u nas nie ma dwuzmianowości. U nas jest jedna zmiana: uczymy się od 7:30 do 19:30 kontynuowała Jolanta Kruk.

Skoro waszym dziadkom, ciociom, wujkom, mamom, nie przeszkadzało to chodzenie na drugą zmianę, zdobywanie wiedzy, rozwijanie własnych talentów i osiągnięcie celów, które sobie zakładali, to jestem przekonana o tym, że również wam to nie przeszkodzi – powiedziała dyrektor Jolanta Kruk.

Swoje słowa do dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców skierował również starosta bocheński Adam Korta. Treść listu, który odczytał, można przeczytać TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Pacjenci i osoby z personelu szpitala w Brzesku zakażone koronawirusem. Zamknięto kolejne oddziały

Wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o których poinformowały w niedzielę służby wojewody małopolskiego, są osoby z personelu medycznego szpitala w Brzesku. Po...

Koronawirus w Małopolsce. 22 nowe zakażenia, także w powiecie bocheńskim i brzeskim

W komunikacie z godz. 14:30 ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 22 potwierdzonych laboratoryjnie zakażeniach koronawirusem w Małopolsce. W niedzielę ich liczba wzrosła...

ZUS: Ponad 1,9 tys. wniosków o odroczenie płatności składek w Małopolsce

W Małopolsce dotychczas wpłynęło przeszło 1,9 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty...

Koronawirus w Małopolsce. W porannym raporcie aż 11 nowych przypadków. 4 z powiatu brzeskiego

W sobotę w Małopolsce potwierdzono w sumie 19 przypadków zakażenia koronawirusem, a w niedzielnym porannym raporcie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 11....

Bochnia. Ludzie wspierają ratowników. Już nie tylko maseczki – dziś dostali… kontener! – WIDEO

Szyjące maseczki panie w ciągu niespełna dwóch tygodni wykonały ich już 5 tysięcy (!). W tym krótkim czasie inicjatywa rozgałęziła się też...

Artykuły promocyjne

Galeria RONDO. Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca bocheńska Galeria RONDO czynna jest o godzinę dłużej. To odpowiedź na prośby klientów, którzy...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2020

21,061FaniLubię
740ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X