R e k l a m a

Alert burzowy na poniedziałek. Wydano ostrzeżenie 2. stopnia dla naszego regionu

-

IMGW wydał na dzisiejsze popołudnie i wieczór (poniedziałek, 20 maja) ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia przed burzami dla powiatów bocheńskiego, brzeskiego i wielickiego.

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenie jest ważne w godz. 12:00 – 22:00.

Dziś burze możliwe są w całym kraju. Największa szansa na rozwój gwałtownych burz dotyczyć będzie obszaru północnej oraz południowo-wschodniej Polski. Najmniej liczne burze prognozowane są z kolei na południowym zachodzie i w centrum kraju. Burze rozwijać się będą już od godzin okołopołudniowych, zwłaszcza na północnym zachodzie i krańcach południowych.

Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą opady deszczu, które przeważnie sięgać będą 30-35 mm, a lokalnie na obszarze „2” nawet 50 mm. Tam wyraźnie podwyższona zawartość wody w atmosferze oraz słaby przepływ powietrza spowodują, że burze mogą być niemal stacjonarne, co z kolei niesie zagrożenie kumulacji opadów. Ograniczone prawdopodobieństwo opadów do 40-50 mm jest również na północnym zachodzie kraju (obszar „1”). Najmniejsza szansa na rozwój gwałtownych burz będzie nad południowo-zachodnią i częściowo centralną częścią kraju. Tam opady deszczu nie powinny przekraczać 15 mm. W całym kraju porywy wiatru w czasie burz nie powinny przekraczać 70 km/h. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Ze względu na dynamiczne warunki, prognoza dzisiejszych burz może ulec zmianie w zakresie obszaru występowania burz z pierwszym i drugim stopniem ostrzeżenia.

[mapa i opis: IMGW-PIB]

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia