R e k l a m a

Gmina Bochnia. Radna wnioskuje o wymianę zniszczonych tablic informacyjnych na Via Regia Antiqua

-

Zwracam się z prośbą o pilne wyremontowanie tablic informacyjnych stojących przy Via Regia Antiqua stanowiącej część historycznej trasy tzw. Starej Drogi Królewskiej – zawnioskowała na sesji rady gminy w zeszłym tygodniu radna z Łapczycy Anita Własnowolska-Bielak (klub Nasza Gmina).

Radna zwróciła uwagę, że „droga ta jest atrakcyjnym miejscem do pieszego i rowerowego wypoczynku zarówno dla mieszkańców gminy, jak i turystów” i przypomniała, że „na trasie znajduje się siedem cennych i ciekawych obiektów takich jak: gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy z 1340 r., Grodzisko w Łapczycy, kurhan w Moszczenicy, Galeria Chełm, XVII-wieczny kościół Zakonu Bożogrobców w Chełmie, Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie oraz Grodzisko Chełm.”

Tymczasem dzisiaj tablice, których zadaniem jest informowanie o tych cennych obiektach, o historii tego miejsca, dziejach tej części historycznej trasy – wyglądają nieestetycznie i niestety straszą. Na części z nich nie widać nadruku. Z jednej z nich odpadła blacha. To piękne miejsce powinno być wizytówką gminy, a dzisiaj takie niestety nie jest. Te tablice wymagają remontu, ponieważ powinniśmy dbać o wizerunek i promocję gminy – stwierdziła Anita Własnowolska-Bielak. – Według mojej wiedzy ich odnowa nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Konstrukcje tablic są w bardzo dobrym stanie. Wystarczy je oczyścić i pomalować zabezpieczając przed korozją oraz oczywiście przygotować nowe, czytelne nadruki.

Tablice stojące przy Via Regia Antiqua różnie wytrzymały próbę czasu – niektóre mimo „starości” nadal są czytelne, inne rzeczywiście uległy znacznemu zniszczeniu i degradacji (zdjęcia poniżej).

Bardzo proszę o pilne pochylenie się nad tą sprawą (…), zbliżają się wakacje, sezon turystyczny w pełni i trochę wstyd witać tak gości na historycznej trasie Via Regia Antiqua – części historycznego Szlaku Węgierskiego – oceniła radna, prosząc jednocześnie o wskazanie terminu wykonania remontu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc