R e k l a m a

Bochnia. Ruszył Festiwal „Integracja Malowana Dźwiękiem” – ZDJĘCIA

-

W środę ruszył 17. Małopolski Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Na scenie podczas oficjalnego otwarcia wystąpili m.in. Alicja Węgorzewska i Marek Piekarczyk, a gośćmi specjalnymi byli Piotr Pogon, Łukasz Żelechowski i Marcin Gazda.

Festiwal to wydarzenie artystyczne skierowane do osób z niepełnosprawnościami oraz zdrowych rówieśników. Motywem przewodnim jest muzyka. Wystąpią uczestnicy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Gruzji.

Kwalifikacje odbywają się na podstawie nadesłanych nagrań wideo, następnie uczestnicy są łączeni w tzw. integracyjne muzyczne duety (osoba niepełnosprawna – zdrowy rówieśnik). W parach, już w Bochni podczas warsztatów przygotowują wspólnie piosenkę, którą trzeciego dnia prezentują przed publicznością.

Wczoraj Festiwal rozpoczęło wydarzenie pn. „Muzyka w Koronie Ziemi”… czyli spotkanie z Piotrem Pogonem, który mimo amputowanego płuca wspólnie z niewidomym Łukaszem Żelechowskim zdobyli m.in. górę Aconcagua – najwyższy szczyt Andów i Ameryki Południowej, należący do „Korony Ziemi”, liczący 6962 m n.p.m. Rozmowę przeprowadził dziennikarz Marcin Gazda.

Piotr to człowiek, który od ponad czterdziestu lat zmaga się z chorobą nowotworową, przeszedł resekcję płuca i wciąż jest pod opieką onkologów. Mimo tego stanął na szczycie Kilimandżaro, Elbrusu, Aconcagui i Denali. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć, kilka anegdot związanych z Bochnią, m.in. jego pierwszej podróży rowerem po usunięciu płuca, która odbyła się z Krakowa do Solnego Miasta, gdzie mieszkał jego brat.

Łukasz natomiast to niewidomy od urodzenia pasjonat muzyki i gór, który zdobył z Piotrem 3 ze wspomnianych wcześniej szczytów.  O talencie muzycznym Łukasza można było usłyszeć w 2006 roku, kiedy został laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Zaśpiewał wówczas w duecie z Justyną Steczkowską. Po 18 latach ich drogi znowu się spotkały i ponownie wspólnie zaśpiewali.

To nie koniec muzycznych niespodzianek, które mogliśmy usłyszeć tego wieczoru. – Marzyłam aby zaśpiewać z Markiem tą piosenkę – powiedziała ze sceny Alicja Węgorzewska, a piękne wykonanie Caruso, tylko upewniło wszystkich, że Alicja Węgorzewska i Marek Piekarczyk to duet idealny.

Na zakończenie wieczoru otwierającego Festiwal ze swoim recitalem wystąpiła także Justyna Steczkowska (zobacz ZDJĘCIA).

Finał Festiwalu już w najbliższy piątek w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godzinie 11.00. Festiwalową galę zaplanowano na godz. 18.00. Publiczność będzie mogła posłuchać laureatów i jurorów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia