R e k l a m a

Czwartkowe Spotkanie Muzealne: Stanisław Pacuła – burmistrz na trudne czasy

-

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. 5 września o godzinie 17.30 Andrzej Pacuła wygłosi wykład pt. „Stanisław Pacuła – burmistrz na trudne czasy…”.

Druga dekada dwudziestolecia międzywojennego była dla samorządu bocheńskiego nie lada próbą sprawności organizacyjnej, odpowiedzialności społecznej i wyobraźni zarządczej. Był to czas narastających problemów ekonomicznych, społecznych i – najogólniej rzecz biorąc – wyzwań cywilizacyjnych, jak choćby przestarzała, niespójna z oczekiwaniami społecznymi infrastruktura miasta. Jak sobie z tym poradzili – radni miejscy i zarząd miasta, pod kierownictwem burmistrza Stanisława Pacuły?

Ów niespełna pięćdziesięcioletni kapitan wojska polskiego, najpierw komisarz miasta, desygnowany przez rząd z racji – nazwijmy to delikatnie – słabości zarządczych samorządu bocheńskiego, a od roku 1934 burmistrz – należy do tych postaci bocheńskiej historii współczesnej, o której wiadomo zdumiewająco mało, w stosunku do jego zasług… i pracy dla dobra wspólnego, dla miasta. A była to praca wymagająca umiejętności politycznych, strategicznych, koncyliacyjnych, kompetencji, uczciwości i, przysłowiowej, „twardej ręki”.

Kim był i jak rządził miastem w latach 1933-1939 Stanisław Pacuła? Burmistrz na trudne czasy…

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc