R e k l a m a

🔸 Rower stacjonarny albo wyprawa nad jezioro – pomysły na aktywne lato!

Szukasz inspiracji, aby zadbać o aktywność latem? Kiedy pogoda dopisuje, teoretycznie mamy mnóstwo możliwości do wyboru! Dodatkowo słońce i długi dzień sprawiają, że mamy więcej energii i chęci do działania. W praktyce jednak powinniśmy unikać intensywnego wysiłku w czasie upałów, zwłaszcza w pełnym słońcu. Jak rozsądnie pogodzić wysokie temperatury, a przy tym w pełni wykorzystać wakacje, by poczuć się lepiej? Lepiej wybrać ćwiczenia w domu (np. rower stacjonarny) czy w terenie (np. wędrówka po górach)? Oto nasze pomysły!

Ruch to zdrowie

Zgodnie z zaleceniami WHO dorośli w wieku 18-64 lat powinni poświęcać 150-300 minut tygodniowo na umiarkowaną aktywność fizyczną. Ten czas może być krótszy, jeśli aktywność jest intensywniejsza. I choć nasze dni są po brzegi wypełnione różnymi obowiązkami, warto w natłoku zajęć znaleźć czas na codzienną aktywność. Nawet 15 minut ruchu dziennie (rozciąganie, proste ćwiczenia, szybka sesja jogi) jest znacznie lepsze niż brak jakiejkolwiek aktywności. Dlaczego to takie ważne? 

Dla większości osób najbardziej motywująca jest wizja utraty wagi i osiągnięcia efektownej sylwetki, która poprawi samoocenę i będzie powodem do dumy. Jednak okazuje się, że aktywność fizyczna ma znacznie więcej zalet. Zapobiega chorobom krążenia, a nawet chorobom psychicznym, zwiększa naszą ogólną sprawność i kondycję (dzięki temu nie mamy problemu, by bawić się z dziećmi lub wnukami, wykonywać samodzielnie codzienne obowiązki czy towarzyszyć rodzinie w wypoczynku na świeżym powietrzu), dodaje nam energii, poprawia jakość snu i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. 

Wygląda więc na to, że codzienna dawka ruchu dostosowanego do naszych możliwości to prosta droga do szczęśliwszego życia! Na dodatek różnorodność dostępnych form aktywności sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, do ćwiczeń w pojedynkę lub w grupie. Oto kilka inspiracji, wśród których na pewno czeka coś dla Ciebie!

Aktywności latem – wyjdź na zewnątrz!

Latem mamy znacznie więcej możliwości aktywnego spędzania czasu, a sezon urlopowy sprzyja ulubionym formom ruchu lub testowaniu nowości. Dłuższy dzień umożliwia wygospodarowanie chwili na rozruszanie się, a słoneczna pogoda dodaje energii. Wykorzystaj to, by wyrobić sobie nawyk codziennej aktywności fizycznej! Proponujemy, by spróbować czegoś nowego – to zawsze motywuje i niezawodnie poprawia nastrój.

Aktywności na świeżym powietrzu najbardziej pasują do wakacyjnej laby. Jeśli wypoczywasz nad wodą, wybierz się na kajaki lub SUPa, popływaj wpław, pograj w piłkę na brzegu lub w wodzie. Możesz także wykorzystać bezwietrzną pogodę i grać w badmintona lub frisbee, a także udać się na spacer. Spędzając czas w mieście lub na obrzeżach możesz wybrać się na rolki, rower, deskorolkę lub hulajnogę, skorzystać z siłowni plenerowej, rozpocząć treningi biegowe (na początku mogą to być marszobiegi) lub uprawiać nordic walking. 

Jeśli to dla Ciebie za mało, zbierz kilka osób i pograjcie w koszykówkę, siatkówkę lub piłkę nożną. Możesz także wybrać się na tenisa, zorganizować grę w hokeja na trawie lub zapisać się na lekcje jazdy konnej, surfingu czy innej dyscypliny, która wydaje Ci się interesująca. 

Wolisz ćwiczyć w domu? Żaden problem

A może wolisz aktywności pod dachem, dzięki którym Twoja codzienna dawka ruchu nie jest uzależniona od temperatury na zewnątrz? W takiej sytuacji wybierz siłownię, squasha, zajęcia pilates, jogę, fitness, trening tańca lub basen. Możesz także zdecydować się na ściankę wspinaczkową, jazdę na łyżwach, kickboxing lub dowolne sztuki walki.

Niektórzy preferują aktywności we własnym domu, dzięki którym oszczędzają czas na dojazdach i mogą komfortowo ćwiczyć bez towarzystwa osób trzecich i na własnych warunkach. Coraz więcej osób przekonuje się, że we własnym domu również można przeprowadzić wartościowy trening siłowy lub kardio, nawet gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca. Wystarczy wykorzystać rower stacjonarny, orbitrek, wioślarza, matę do ćwiczeń, hantle, gumy oporowe, drążek rozporowy lub sztangę i ciężary. 

Oczywiście nie potrzebujesz całego tego sprzętu naraz! Wybierz jeden przedmiot, który najbardziej wpisuje się w Twoje preferencje – np. wspomniany rower stacjonarny – a kiedy aktywność wciągnie Cię na dobre, możesz wybrać kolejne sprzęty sportowe dla urozmaicenia.

Jak ćwiczyć w czasie upałów?

Fale upałów mogą być uciążliwe i oczywiście mają duży wpływ na naszą aktywność. Nie powinniśmy w pełnym słońcu intensywnie ćwiczyć – np. uprawiać wielokilometrowych biegów czy jazdy na rowerze. Zbyt wymagający wysiłek podczas najgorętszych dni w roku może skończyć się zasłabnięciem lub udarem słonecznym. Aby temu zapobiec, na treningi wybieramy godziny wieczorne lub wczesnoporanne – przy czym wczesne poranki są znacznie lepsze, ponieważ otoczenie nie jest jeszcze nagrzane po całym dniu. 

Jeśli z różnych powodów nie możemy ćwiczyć w tych godzinach, możemy ruch na świeżym powietrzu zastąpić aktywnością pod dachem – np. wyjściem na siłownię lub squasha albo ćwiczeniami we własnym domu, np. jazdą na rowerze stacjonarnym. Warto także pamiętać o nawadnianiu i przyjęciu elektrolitów, które znacznie ułatwią nam przetrwanie wysokich temperatur. Pamiętajmy, że lato trwa tylko chwilę, ale warto być aktywnym przez cały rok! Niech słoneczna pogoda zadziała jak doskonały motywator do wyrobienia sobie nawyku regularnego ruchu.

Najnowsze materiały Partnerów