R e k l a m a

Tańce z Pogranicza przed Piekarnią Sztuki. Wkrótce w Niepołomicach potańcówka z zespołem Hajda Banda

-

W ramach jubileuszowego 10. Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem zapraszamy na otwartą potańcówkę z Zespołem Hajda Banda / Гайда Банда, którą poprowadzą Mariusz Żwirko oraz Blanka Miętkiewicz z „Wody na Młyn”.

19 lipca o 19.00 w amfiteatrze przed Piekarnią Sztuki zabrzmi tradycyjny repertuar rodem z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W składzie zespołu usłyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy.

Hajda Banda / Гайда Банда to jedyny na świecie „podlaski bigband”, który swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak Wiera Grygoruk, Edmund Brożek, Stanisław V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa”.

Jak opisał to dziewięćdziesięciodwuletni mieszkaniec podlaskiej wsi Dubicze Cerkiewne oglądający koncert zespołu, Hajda Banda gra “jak koliś” (jak dawniej). Przyjdźcie i przekonajcie się sami!

Grupa wystąpi w składzie:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew

I to jeszcze nie wszystko, bo w Niepołomicach będą również:

Mariusz Żwierko – kulturoznawca, choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny i współzałożyciel zespołu tanecznego Woda Na Młyn z Warszawy. Jest autorem kompozycji scenicznych oraz widowisk tanecznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce był kierownikiem artystycznym ZPiT „Grajewianie” oraz ZPiT „Kurpie Zielone”, współpracował z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy. Prowadził wiele imprez, koncertów oraz potańcówek. Jest m. in. współautorem projektu edukacyjnego „Tańce Pogranicza Wschodniego. Folklor podlaskich Białorusinów”. Pracował między innymi w Podlaskim Instytucie Kultury (2016-2022) oraz Narodowym Centrum Kultury (2022-2023), a obecnie zatrudniony jest w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca.

Blanka Miętkiewicz – pasjonatka tańca, ruchu scenicznego i muzyki. Po 20 latach prób i koncertów w Zespołach Pieśni i Tańca postawiła na niezależność i od 10 lat współtworzy Wodę na Młyn. Prowadzi warsztaty i zajęcia taneczne dla dorosłych, seniorów i młodzieży. Tańczy, uczy tańczyć, tworzy choreografie dla zespołów i do spektakli teatralnych, gra i śpiewa w niezależnym teatrze muzycznym. Przez wiele lat organizowała ogólnopolskie trasy Teatru na Leżakach jako managerka Teatru Pijana Sypialnia.

Warsztaty taneczne w czasie potańcówki będą okazją, by nauczyć się kilku tańców z Podlasia, Suwalszczyzny, zachodniej Białorusi i Litwy – czyli szeroko pojętego wschodniego Pogranicza.

Woda na Młyn to zespół, który łączy tradycję z nowoczesnością, a ludowość z popkulturą. Rekonstruują, dekonstruują, konstruują. Pokazują nieoczywiste piękno, naturalność i szczerość – nie upiększają przeszłości, ale przepuszczają ją przez pryzmat współczesnej wrażliwości.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc