R e k l a m a

Podsumowanie „Weekendu z Zabytkami”: 7,5 tys. turystów, hitem winnica w Łazach

-

Wiele atrakcji towarzyszyło 12 edycji „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, która przyciągnęła łącznie ponad siedem i pół tysiąca zwiedzających. Przez dwa dni można było za darmo odwiedzać muzea, zabytkowe kościoły, cmentarze, winnice oraz wziąć udział w spacerach tematycznych, warsztatach czy koncertach.

Ten autorski projekt Starostwa Powiatowego w Bochni, poprzez bogatszą z roku na rok ofertę, przyciąga coraz więcej osób, przybliżając piękno powiatu bocheńskiego i prezentując zabytki o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej.

– Po raz kolejny mogliśmy udowodnić mieszkańcom, turystom, wszystkim tym którzy postanowili wziąć udział w weekendowym zwiedzaniu, że powiat bocheński to nie tylko skarbnica możliwości, ale i kopalnia wrażeń – zwracają uwagę Katarzyna Kępa-Hamuda i Sabina Kierepka, które z ramienia starostwa powiatowego rozwijają imprezę od ponad dekady.

W tegoroczny „Weekend” włączyła się Małopolska Organizacja Turystyczna, dzięki której impreza mogła liczyć na promocję wydarzenia poprzez blogerów, biorących udział w konkursie realizowanym przez MOT. Na Bocheńszczyznę zawitał też Camper Małopolski, który przez dwa dni promował atrakcje Małopolski.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni.

Podczas tegorocznego „Weekendu z Zabytkami” największym zainteresowaniem cieszyła się Winnica w Łazach, która pobiła wszelkie rekordy popularności: łącznie w ciągu dwóch dni zwiedziło ją 1200 osób! Kopalnia Soli Bochni, która pomimo tego, że zwiedzanie było częściowo płatne, przyciągnęła prawie 1100 turystów. Muzeum Motyli zwiedziło prawie 800 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spacery tematyczne, a w tym roku było w czym wybierać. Śladami Bocheńskich Żydów można było podążać z Iwoną Zawidzką, szlakiem NaCl wędrowano ze Stanisławem Morozem, a szlakiem znanych osób i Króla Kazimierza Wielkiego z Zofią Sitko. Na spacer można było się również wybrać z Renatą Jonak po Nowym Wiśniczu, a po Lipnicy i na Kamienie Brodzińskiego z Beatą Sową, Grażyną Kałamejką i Bronisławem Muchą. Podczas spaceru szlakiem żydowskim zaprezentowano tablicę donacyjną, z nazwiskami osób, które ufundowały Pomnik Ofiar Holocaustu, zlokalizowany przy zbiegu ulic Solna Góra i Niecała.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni.

Po raz pierwszy udostępniono Archiwum Państwowe w Bochni, gdzie można było zobaczyć m.in. najstarszą księgę ławniczą czy dokumenty z pieczęciami królewskimi.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni.

Na zwiedzających czekały również warsztaty w Muzeum Książki Kucharskiej, w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Wiśniczu czy Gospodarstwie Pasiecznym u Kiejdów. Tradycyjnie już, nie zabrakło muzycznych akcentów, na zakończenie pierwszego dnia odbył się Koncert Evening Standard, a w niedzielne popołudnie odbyło się muzyczne zakończenie z wieloma atrakcjami.

Nie zabrakło również dobroczynnych akcentów, gdyż podczas wydarzeń zbierano środki na podopiecznych Fundacji Auxilium Jakuba Surmę i Lilke Stanisz, na których zebrano około 2 000 zł.

Starosta Bocheński składa serdeczne podziękowania za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w organizację Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego oraz Muzycznego Zakończenia. – Naszym Partnerom, Gminom, Przedstawicielom Instytucji Kultury, Stowarzyszeniom, Artystom, Przedsiębiorcom i Przewodnikom bardzo dziękuję. Dzięki Państwa pomocy wspólnie mogliśmy cieszyć się naszym dziedzictwem tym materialnym ale i tym duchowym – podkreśla Adam Korta.

Na zdjęciu od prawej: starosta bocheński Adam Korta oraz Sabina Kierepka i Katarzyna Kępa Hamuda, które z ramienia starostwa stworzyły od podstaw i od ponad dekady rozwijają „Weekend z Zabytkami”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc