Zmiany w budżecie Bochni przegłosowane. 400 tys. zł mniej na KN-2

-

W czwartek radni przegłosowali zmiany w tegorocznym budżecie Bochni. Najciekawsze jest przerzucenie 400 tys. zł z budowy ostatniego etapu trasy północno-zachodniej, czyli tzw. KN-2, na remont kamienic w centrum miasta. Po tej zmianie na KN-2 zostaje jeszcze ok. 1,9 mln zł.

W pierwotnym projekcie budżetu Bochni przy pozycji KN-2 (to nie tylko budowa ostatniego odcinka od ul. Turkowskiego do ul. Armii Krajowej, ale też pieniądze na dokończenie prac projektowych, a także odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości) widniała kwota 3,6 mln zł. W ciągu roku dokonywano już kilka zmian przy tej pozycji, a przed czwartkową sesją zostało ok. 2,3 mln zł.

Miasto czeka na dotację

Jak już informowaliśmy, Bochnia złożyła wniosek o dotację w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla tego zadania. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozpatrzony to budowa ruszy w 2020 roku. Dlatego teraz nie ma uzasadnienia dla zostawiania środków na pozycji KN-2. Władze miasta tłumaczą jednak, że nie można pozbyć się wszystkich pieniędzy, bo potrzebne są fundusze na odszkodowania (nie podano o jaką kwotę chodzi).

Na wrześniową sesję urzędnicy przygotowali kolejny projekt uchwały zmieniającej tegoroczny budżet miasta. Zaproponowali przerzucenie 400 tys. zł z KN-2 na zadanie „Cieszmy oczy – remont kamienic w Rynku nr 1, 3, 14, 15”.

Burmistrz zapewnia o determinacji

Podczas czwartkowej sesji radny Jan Balicki zaapelował o uczciwą i rzetelną odpowiedź dotyczącą wykorzystania pozostałych przy KN-2 środków.

Nie było mnie na ostatniej sesji, ale na wcześniejszej już mówiłem, że zabieramy pieniądze z KN-2, bo może być problem z podjęciem realizacji tego zadania w tym roku (w lipcu radni ściągnęli 0,5 mln zł przesuwając pieniądze na remont ul. Kościuszki – przyp. red.). Nie traktujemy tego jak skarbonkę, tylko sytuacja, która miała miejsce w zakresie pozyskiwania środków na realizację tego zadania rozłożyła się w czasie – powiedział burmistrz Stefan Kolawiński.

Byliśmy przygotowani ze złożeniem wniosku, czyli całą dokumentacją, na moment określony przez rząd. To chyba był październik, kiedy te środki miały być dostępne. Później rząd zdecydował o tym, że uruchamia te środki wcześniej. Nie byliśmy gotowi na ten wcześniejszy termin. Złożyliśmy w tym drugim terminie wniosek o dofinansowanie. Taka była chronologia. (…) Przedyskutujemy co moglibyśmy za te pieniądze innego sfinansować, do czego jesteśmy przygotowani – wyjaśnił Stefan Kolawiński.

Determinacja do zakończenia tego zadania jest naprawdę duża i z całą pewnością będziemy do tego dążyć – zapewnił burmistrz Stefan Kolawiński.

W lipcu zdjęliście państwo, bo mnie akurat nie było na tej sesji, 500 tys. zł, teraz jest 400 tys. zł. To co za problem zdjąć jeszcze 200 tys. zł i np. zrobić remont „Orlika” (na os. Niepodległości), czy porządek z parkingiem (przy ul. Sądeckiej). Tego nie rozumiem. Czekanie spowoduje, że ockniemy się w listopadzie. Potem powiemy: nie ma sezonu na roboty – stwierdził radny Jan Balicki.

Jakieś prace będzie można wykonać. Natomiast na pewno będzie to musiało być zadanie rozłożone w czasie – odpowiedział burmistrz Stefan Kolawiński.

Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie pana burmistrza o determinacji w sprawie dokończenia KN-2. To jeden z lepszych dowcipów w tym mieście – skomentował radny Jerzy Lysy.

Os. Niepodległości walczy o inwestycje

Wojciech Woźniczka, przewodniczący zarządu os. Niepodległości, wypowiadając się w imieniu zarządu a także mieszkańców osiedla, zaapelował, aby projekt uchwały wrócił do komisji finansów, a środki z KN-2 zostały na os. Niepodległości. Wśród pilnych inwestycji wymienił remont „Orlika”, rozbiórkę i budowę nowego przedszkola, remont sali gimnastycznej w SP nr 7, naprawę cieknących dachów w budynkach oświaty, czy remont placu zabaw przy szkole.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Jan Balicki, precyzując, że środki z KN-2 powinny trafić na remont „Orlika”, rozbiórkę przedszkola na os. Niepodległości i przygotowanie dokumentacji na parking przy ul. Sądeckiej.

Burmistrz Stefan Kolawiński zadeklarował, że na październik przygotuje projekt uchwały przesuwającej pieniądze z KN-2 na remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 7. O tej deklaracji pisaliśmy już TUTAJ.

Uchwała przegłosowana

Ostatecznie rada miasta przegłosowała projekt uchwały zmieniającej tegoroczny budżet Bochni.

Wynik głosowania:

  • 11 radnych za
  • 6 przeciw
  • 4 wstrzymało się od głosu

za: Marta Babicz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Marek Kania, Eugeniusz Konieczny, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło

przeciw: Jan Balicki, Marek Bryg, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Damian Słonina

wstrzymali się: Zenona Banasiak, Bogdan Kosturkiewicz, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel

Po tej zmianie w tegorocznym budżecie Bochni na KN-2 zostało 1 933 274 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X