R e k l a m a

Będzie protest nauczycieli. Strajk włoski w szkołach od 15 października. Czy także w Bochni?

-

Za niespełna dwa tygodnie, tuż po wyborach parlamentarnych i Dniu Nauczyciela, rozpocznie się kolejny ogólnopolski protest pracowników oświaty. Tym razem będzie miał formę strajku włoskiego.

O proteście zdecydowały wyniki sondażu przeprowadzonego we wrześniu wśród nauczycieli. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227,5 tys. osób. Pytano m.in. o gotowość do ewentualnego protestu oraz jego preferowaną formę. Nauczyciele w większości opowiedzieli się za „niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”.

Decyzję ogłosił dziś rano na konferencji prasowej szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

– Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia – wyjaśnił prezes S. Broniarz.

W oparciu o wyniki ankiety, wczoraj (1.10) Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października.

Jakie postulaty?

W ankiecie przeprowadzonej wśród nauczycieli, na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:

  • podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,
  • zmniejszeniem biurokracji.

Czy bocheńskie szkoły przyłączą się do strajku?

Na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze za wcześnie. Decyzje w sprawie tego czy oraz które placówki wezmą udział w proteście, zapadną w najbliższych dniach. Na razie struktury związkowe w terenie czekają na informacje z centrali. Podczas wiosennego strajku protestowali nauczyciele we wszystkich bocheńskich szkołach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc