Powstanie Bocheńska Organizacja Turystyczna?

-

W środę w Starostwie Powiatowym w Bochni zorganizowano spotkanie inicjatywne powołania Bocheńskiej Organizacji Turystycznej. Projekt ma skupiać samorządy, parafie, organizacje pozarządowe i branżę turystyczną.

Głównym celem Bocheńskiej Organizacji Turystycznej (BOT) ma być koordynowanie działań turystycznych wszystkich podmiotów na terenie powiatu bocheńskiego, które zajmują się tą branżą. BOT podlegałaby Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Lokalna Organizacja Turystyczna to jedna ze struktur działających w systemie promocji Polski. Mamy Polską Organizację Turystyczną jako państwową osobę prawną, Regionalne Organizacje Turystyczne, czyli w tym przypadku Małopolską Organizację Turystyczną i Lokalne Organizacje Turystyczne. W Polsce działają 122 lokalne organizacje, w samej Małopolsce jest ich 13. Jedną z najbardziej prężnie działających jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, która nie tylko promuje swój teren, ale również pozyskuje znaczne środki na inwestycje – mówił radny województwa małopolskiego Stanisław Bukowiec, inicjator spotkania.

W zeszłym roku Małopolskę odwiedziło 15 mln turystów. Zostawili ok. 14 mld zł. Nie ma miesiąca bez informacji z lotniska w Balicach o kolejnym pobitym rekordzie liczby pasażerów. Zauważalne wzrosty w tych najważniejszych kierunkach turystycznych województwa małopolskiego to: Kraków, Wieliczka, Zakopane, Wadowice – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Można powiedzieć, że Małopolska turystyką stoi, bo jest najchętniej odwiedzanym regionem turystycznym w kraju. Można by powiedzieć, że skoro jest tak chętnie odwiedzana to nie trzeba niczego poprawiać, ale prawda jest taka, że Małopolska w tych swoich głównych kierunkach ma na horyzoncie kilka problemów związanych ze sposobem zarządzania turystyką. Profesjonalnie zorganizowana turystyka może być czynnikiem dynamizującym rozwój społeczności lokalnej. Może wpływać na dynamiczny rozwój gospodarczy, ale chaotyczna turystyka może być czynnikiem, który będzie negatywnie wpływał na społeczność lokalną i czynniki gospodarcze – stwierdził Tomasz Urynowicz.

Argumentując zasadność powołania Bocheńskiej Organizacji Turystycznej wicemarszałek zwrócił uwagę, że w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 promowana będzie współpraca, a więc też takie projekty zespołowe.

Podczas spotkania Tomasz Urynowicz zaprezentował również projekt pn. „mobilny_Małopolski System Informacji Turystycznej – nowe narzędzia do współpracy między Województwem Małopolskim a branżą turystyczną”. To aplikacja na urządzenia mobilne, którą można pobrać w sklepach App Store i Google Play (nazwa aplikacji to VisitMałopolska).

Przed powołaniem Bocheńskiej Organizacji Turystycznej do rad gmin mają trafić stosowne uchwały w tej sprawie. Obecni na spotkaniu samorządowcy uzgodnili, że dają sobie na to czas do końca listopada.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X