R e k l a m a

Powstanie Bocheńska Organizacja Turystyczna?

-

W środę w Starostwie Powiatowym w Bochni zorganizowano spotkanie inicjatywne powołania Bocheńskiej Organizacji Turystycznej. Projekt ma skupiać samorządy, parafie, organizacje pozarządowe i branżę turystyczną.

Głównym celem Bocheńskiej Organizacji Turystycznej (BOT) ma być koordynowanie działań turystycznych wszystkich podmiotów na terenie powiatu bocheńskiego, które zajmują się tą branżą. BOT podlegałaby Małopolskiej Organizacji Turystycznej i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Lokalna Organizacja Turystyczna to jedna ze struktur działających w systemie promocji Polski. Mamy Polską Organizację Turystyczną jako państwową osobę prawną, Regionalne Organizacje Turystyczne, czyli w tym przypadku Małopolską Organizację Turystyczną i Lokalne Organizacje Turystyczne. W Polsce działają 122 lokalne organizacje, w samej Małopolsce jest ich 13. Jedną z najbardziej prężnie działających jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, która nie tylko promuje swój teren, ale również pozyskuje znaczne środki na inwestycje – mówił radny województwa małopolskiego Stanisław Bukowiec, inicjator spotkania.

W zeszłym roku Małopolskę odwiedziło 15 mln turystów. Zostawili ok. 14 mld zł. Nie ma miesiąca bez informacji z lotniska w Balicach o kolejnym pobitym rekordzie liczby pasażerów. Zauważalne wzrosty w tych najważniejszych kierunkach turystycznych województwa małopolskiego to: Kraków, Wieliczka, Zakopane, Wadowice – powiedział Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Można powiedzieć, że Małopolska turystyką stoi, bo jest najchętniej odwiedzanym regionem turystycznym w kraju. Można by powiedzieć, że skoro jest tak chętnie odwiedzana to nie trzeba niczego poprawiać, ale prawda jest taka, że Małopolska w tych swoich głównych kierunkach ma na horyzoncie kilka problemów związanych ze sposobem zarządzania turystyką. Profesjonalnie zorganizowana turystyka może być czynnikiem dynamizującym rozwój społeczności lokalnej. Może wpływać na dynamiczny rozwój gospodarczy, ale chaotyczna turystyka może być czynnikiem, który będzie negatywnie wpływał na społeczność lokalną i czynniki gospodarcze – stwierdził Tomasz Urynowicz.

Argumentując zasadność powołania Bocheńskiej Organizacji Turystycznej wicemarszałek zwrócił uwagę, że w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 promowana będzie współpraca, a więc też takie projekty zespołowe.

Podczas spotkania Tomasz Urynowicz zaprezentował również projekt pn. „mobilny_Małopolski System Informacji Turystycznej – nowe narzędzia do współpracy między Województwem Małopolskim a branżą turystyczną”. To aplikacja na urządzenia mobilne, którą można pobrać w sklepach App Store i Google Play (nazwa aplikacji to VisitMałopolska).

Przed powołaniem Bocheńskiej Organizacji Turystycznej do rad gmin mają trafić stosowne uchwały w tej sprawie. Obecni na spotkaniu samorządowcy uzgodnili, że dają sobie na to czas do końca listopada.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc