„Kronika”: Warto podążać za marzeniami

-

Michała Dygę, bohatera październikowego numeru Kroniki Bocheńskiej, zna wielu bochnian. Jeszcze nie tak dawno do pracy zjeżdżał 250 metrów pod ziemię i jako DJ dbał o muzyczną oprawę kopalnianych imprez. Teraz – jako pilot Boeinga 737 linii lotniczej Enter Air – w pracy wznosi się wysoko nad ziemię. Jego historia udowadnia, że warto podążać za marzeniami, a to przesłanie może stać się z kolei inspiracją dla innych bohaterów Kroniki – uczniów dopiero rozpoczynających edukację, w szkole podstawowej i szkole średniej. Tych z „jedynki” i „dwójki” zobaczymy na zdjęciach klasowych, a pierwszoklasiści z I LO znaleźli się na niezwykłym zdjęciu zbiorowym – 16 oddziałów, rekord w 202-letniej historii szkoły!

Uwagi do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Bochnia” mieszkańcy zgłaszali zanim dokument trafił na salę obrad. 290 tyczyło się osiedla Smyków i najbliższych okolic, 70 – reszty miasta. Ta sama proporcja utrzymała się w tym punkcie podczas XII sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 września. Radny Jan Balicki osiedle Smyków i okolice nazwał „drażliwą strefą, w której toczy się spór o bliżej niezidentyfikowaną skalę smrodu”. „Drażliwa strefa” to również tytuł obszernej relacji z obrad opublikowanej w październikowym numerze.

Kronika ze szczegółami opisuje projekty ogólnomiejskie i osiedlowe wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 4 – Uzbornia rozmawia Agnieszka Duda-Dziki. – „Ze smutkiem muszę stwierdzić, że park na Uzborni przyciąga młodzieżowych wandali. Praktycznie co weekend można zobaczyć powyrywane: znaki, psie pakiety, a nawet drzwi w toaletach. Poważnym problemem jest picie alkoholu na terenie parku w godzinach wieczornych i nocnych. Zakłócana jest cisza nocna przez osoby, które opuszczają teren parku i kierują się na ulice Sienkiewicza, Widok i Dąbrowskiego” – mówi Rafał Sroka. 

– „Nadzieje Polaków odżyły, bo idąca wojna zapowiadała przemiany. Starsi liczyli na zmiany przez działania polityczne, ale my – polska młodzież rwaliśmy się do udziału bezpośredniego w walce, w niej widząc jedyny realny sposób urzeczywistnienia wieloletnich marzeń i dążeń Narodu – odzyskania Niepodległości” – cytat Jana Nowaka z Niepołomic przytacza Ryszard Rybka w swoim artykule dotyczącym 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich.

Ireneusz Sobas nietypowo rozpoczyna swój artykuł: – „Poniższy tekst to nie kolejny biogram ks. Czaplińskiego, bo tych powstało wiele. To próba zrekonstruowania kilku lat z jego życia, kiedy jego działalnością żywo zainteresowany był resort spraw wewnętrznych, a konkretnie – bocheńska bezpieka.” Autor, powołując się na dokumenty SB, podaje szczegóły dotyczące inwigilacji dobrze znanego bochnianom księdza Antoniego Czaplińskiego, nauczyciela religii w czasie PRL.

W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II w całej Polsce postawiono wiele pomników oraz tablic pamiątkowych. Ryszard Rozenbajgier skupia się na tych, które podziwiać można w Bochni, między innymi naturalnej wielkości figurę przedstawiającą papieża wykonaną w soli przez znanego bocheńskiego artystę – górnika Mirosława Malacę. Odsłonięto ją i poświęcono niecały rok temu, 29 listopada 2018 roku w podziemnej kaplicy świętej Kingi. 

Europejski Alfabet Salinarny dotarł już do litery „T”. – „Widok wnętrza kopalni jest imponujący, a rozmiar komór i pasiasty wzór czystej soli kamiennej robią ogromne wrażenie. Wnętrze głównej komory, które można podziwiać z galerii widokowej biegnącej pod samym stropem, jest iluminowane, panują tam również bardzo specyficzne warunki akustyczne” – w ten sposób Piotr Langer opisuje salinę „Turda” w Rumunii.

– „Nad winem trzeba się skupić i poważnie je potraktować. Musimy dbać nie tylko o przestrzeń, w której mieszkamy, ale i o otoczenie. Winnica jest naszym domem” – mówią właściciele Winnicy Chronów, Anna Cybulska i Michał Chrząstek, których Aleksandra Fortuna-Nieć odwiedza podczas winobrania. Do tego miejsca zagląda coraz więcej mieszkańców Bochni i okolic, bo od niedawna znajduje się na mapie „Weekendu z zabytkami” naszego powiatu. Spacer pomiędzy winoroślami kończy się pogawędką z gospodarzami i degustacją trunku. Tym razem jest jednak nieco inaczej…

Czy aby zostać pilotem trzeba posiadać jakieś określone cechy? Michał Dyga, pilot zatrudniony w liniach lotniczych Enter Air, odpowiada: – „Myślę, że cały tok szkolenia odpowiednio nas kształtuje. To takie rzeźbienie w glinie. Na końcu wychodzi gotowy produkt. Najważniejsze to poznać na swojej drodze odpowiednich ludzi, kogoś, kto cię podniesie i powie: Stary, nie poddawaj się. Taką osobę, która zaczyna wątpić we własne możliwości, trzeba zapytać wprost: Chcesz latać? To czemu się poddajesz? Wstawaj i walcz dalej!” Szczerą rozmowę z bochnianinem przeprowadziła Aleksandra Fortuna-Nieć. 

Wszystko zaczęło się od… książek. Dominik Jeziorek miał trzy lata, gdy tata – na jego wyraźną prośbę – nauczył go czytać. Od tego czasu czytał już płynnie i czytał coraz więcej. W wieku ośmiu lat jego lekturą stała się na przykład sienkiewiczowska powieść „Ogniem i mieczem” wyciągnięta z domowej biblioteczki.  Obecnie gra główną rolę w spektaklu muzycznym „Król Maciuś Pierwszy” przygotowywanym przez Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Cykl „Młodzi z przyszłością” nie przestaje zaskakiwać czytelników Kroniki.

To był największy piknik integracyjny w liczącej 202 lata historii szkoły. 17 września w Ośrodku Aktywnego Wypoczynku w Borku stawiło się bowiem aż 16 klas pierwszych, 8 po gimnazjum i 8 po szkole podstawowej. Wyjątkowe było także ślubowanie nowych uczniów, bo po raz pierwszy odbyło się ono poza budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego. Na dużym zdjęciu w dziale „Kronika młodych” powinni odnaleźć się wszyscy, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.

Kronika pisze nie tylko o tych rozpoczynających pierwszą klasę liceum, ale i o tych, którzy idą do pierwszej klasy „podstawówki”. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego to pierwsze klasowe zdjęcia, które mogą stać się piękną pamiątką w przyszłości. Warto je zachować.

– „Może się to wydawać dziwne, ale malutka, wciśnięta pomiędzy zabudowę Uzbornia pod niektórymi względami jest bardziej naturalna niż spore obszary wielkiej Puszczy Niepołomickiej” – twierdzi Dominik Zwierniak i ze szczegółami opisuje florę i faunę Uzborni, do niedawna lasu, a dzisiaj półdzikiego parku znajdującego się w centrum miasta. Dużo tu ciekawostek. Niewielu spacerowiczów wie zapewne, że u podnóża Uzborni natknąć się można na rzadki gatunek ptaka – pliszkę górską.

Jak w minionym miesiącu radzili sobie bocheńscy sportowcy? W dziale „Sprintem” odnaleźć można podsumowanie najważniejszych wydarzeń. – „Mając na uwadze fakt, że Ryszard Tabor w ostatnim sezonie wprowadził drużynę z Tarnowa do Superligi, możemy przypuszczać, że wraz z całym sztabem szkoleniowym zrobi co w jego mocy, by w Bochni emocji nie brakowało” – prognozuje z kolei Joanna Dobranowska, czyli regularnie publikująca na łamach Kroniki autorka artykułów o bocheńskich szczypiornistach.

Bohaterem cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest tym razem Bogusław Ptak, dyrektor bocheńskiej Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego, a także nauczyciel informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym.

Moje podwórko

W dzieciństwie był to dom dziadków, gdzie spędzałem każdą wolną chwilę, a przede wszystkim wakacje. To był piękny i niezapomniany czas. Zabierzów Bocheński, bo tam się wychowałem, zawsze pozostanie w moim sercu. Obecne podwórko to urocze pagórki Dołuszyc, właśnie na tym bocheńskim osiedlu znajduje się nasz dom. To co stanowi o jego istocie, to czas spędzany w gronie rodziny.

Gdy byłem dzieckiem chciałem zostać

Marzenia z dzieciństwa zmieniały się wraz z wiekiem, chciałem na przykład zostać poszukiwaczem skarbów i… udało się, znalazłem Basię, moją żonę.

Wróżkę zapytałbym 

Wróżka? Tyle pytań się nasuwa. I co tu wybrać? Może z racji wieku zadam takie: jaką będę miał emeryturę za te lata pracy w oświacie?

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Mieszkańcy skarżą się na hałas ze strzelnicy. Chcą interwencji burmistrza

- Narastająca liczba przeprowadzanych strzelań powoduje, że nie ma możliwości w spokoju odpocząć w czasie wolnym od pracy. Pomimo zamknięcia okien i...

Komendant policji zatrzymał kierowcę, który jechał zygzakiem na DK94 – WIDEO

Szybka reakcja Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce zakończyła niebezpieczną jazdę 42-letniego kierowcy, który jechał „zygzakiem” drogą krajową nr 94 w stronę Bochni.

Bochnia. Siedem ofert w przetargu na ostatni odcinek KN-2

W przetargu na ostatni odcinek tzw. KN-2, czyli nowej drogi łączącej ul. Turkowskiego z ul. Armii Krajowej w Bochni złożono siedem ofert....

Koronawirus. Znaczący wzrost zachorowań w Małopolsce

Sanepid poinformował dziś o nowym ozdrowieńcu z powiatu bocheńskiego. Na COVID-19 na Bocheńszczyźnie choruje jeszcze 5 osób, ale w ostatnim czasie w...

1. liga koszykówki. Nowa środkowa wzmocni zespół MOSiR Bochnia

Od jesieni żeńska reprezentacja Bochni rozpocznie - po raz pierwszy w historii - rywalizację na parkietach 1. ligi. Przed startem sezonu zespół...

Artykuły promocyjne

Bochnia. Bawialnia edukacyjna w Galerii Bocheńskiej już otwarta. Twórcze wakacje z RERUM

Jesteśmy znów otwarci, zapraszamy na drugie piętro w Galerii Bocheńskiej (wjazd windą - piętro +2) do jedynej edukacyjnej bawialni w regionie. 

Bochnia. Letnie półkolonie w Dance & Fitness House. Nie tylko taniec!

Półkolonie: 1. Taneczna 2. Śladami Sherlocka Holmesa 3. Master Chief 4. Świat Robotyki 5. Akrobatyczna6. Bajkowa7. Zostań super bohaterem8. Podróżnicza 9. Zostań Youtuberem

Gramy, bo to lubimy

Obecnie internet to nie tylko miejsce pracy, czy też zdobywania niezbędnych informacji o otaczającym nas świecie. Służy...

Bochnia. Nowy kierunek Technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZS Nr 1

W Zespole Szkół nr 1 w Bochni w od września zostanie uruchomiony nowy kierunek nauczania, w którym kształceni będą przyszli specjaliści chłodnictwa...

Zdobądź atrakcyjny zawód z BOHLE POLSKA!

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni we współpracy z renomowaną firmą Bohle Polska już od sześciu lat oferuje możliwość zdobycia ciekawego zawodu­­­­­...

Ogłoszenia

PRACA w Galerii Bocheńskiej: Doradca Klienta / Sprzedawca

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy Doradca Klienta /Sprzedawca Galeria BocheńskaDział odzieżowy piętro +1

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,926FaniLubię
810ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X