R e k l a m a

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym zbudowano tzw. „zielony dach”. Deweloper postanowił w ten sposób popularyzować rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest na nowoczesnych obiektach w dużych miastach.

Zielony dach przykrył niewielki budynek kotłowni, który stanął pomiędzy nowo powstającymi blokami osiedla www.panoramabochnia.pl. Dzięki swojemu położeniu i niewielkiej wysokości, instalacja jest dobrze widoczna z nieodległego deptaka prowadzącego do „źródełka na Murowiance”. A tak wygląda z powietrza:

W Bochni to pierwsza, raczej pokazowa, instalacja, ale takie rozwiązania stosowane są coraz częściej, bo mają niezaprzeczalne zalety: „zielony dach” może stanowić miejsce wypoczynku, bardzo dobrze tłumi wszelkie hałasy, zimą zapobiega dużym stratom cieplnym zaś latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku.

„Zielony dach” posiada też znacznie dłuższą trwałość, filtruje zanieczyszczenia z powietrza i produkuje tlen, pomaga ograniczyć występowanie zjawiska tzw. „miejskiej wyspy ciepła”, a dodatkowo zmniejsza problem magazynowania wód opadowych i zwiększa odparowywanie wody nawet do 0,5L na m2.

Zobacz też: www.panoramabochnia.pl

Najnowsze materiały Partnerów