Budżet Bochni w 1. półroczu br.: 14,31 proc. finansowego wykonania inwestycji

-

Finansowe wykonanie tegorocznych wydatków inwestycyjnych w Bochni wyniosło na 30 czerwca 14,31 proc. założonego rocznego planu – wynika ze sprawozdania z realizacji budżetu za pierwsze półrocze 2019 roku. Mimo tak niskiego wykonania jest to i tak… 5 razy lepiej niż rok temu.

Ocena sprawozdania z realizacji budżetu Gminy Miasta Bochnia za I półrocze 2019 roku była głównym tematem wrześniowej sesji rady miasta. Radni skupili się na ocenie realizacji wydatków majątkowych (inwestycyjnych). Z zaplanowanej kwoty ok. 47 mln zł, do 30 czerwca wydano ponad 6,7 mln zł, czyli ok. 14,3 proc.

PLAN NA 31.12.2019WYKONANIE NA 30.06.2019% WYKONANIA
DOCHODY157 991 892,03 zł72 173 258,14 zł45,68%
WYDATKI168 591 892,03 zł66 001 201,42 zł39,15%
WYDATKI MAJĄTKOWE (INWESTYCYJNE)47 158 951,84 zł6 749 815,09 zł14,31%

„Budżet jest wykonywany fatalnie”

Zacznę może od ostatniego akapitu tego sprawozdania. Otóż skład orzekający kolegium RIO napisał, że informacja z wykonania budżetu Gminy Miasta Bochnia za I półrocze 2019 roku zasługuje na pozytywną ocenę, gdyż pozwala dokonać wszechstronnej oceny przebiegu realizacji budżetu. Jest to niewątpliwie bardzo ładna ocena pracy pani skarbnik i chciałem panią publicznie pochwalić – rozpoczął swoją wypowiedź radny Jerzy Lysy.

Natomiast co do oceny… Według mnie jest druzgocąca. To jest dramat, żeby nie wykonać nawet 15 proc. wydatków majątkowych, czyli tzw. wydatków inwestycyjnych. Jest to widoczny przejaw tego, że mamy rok 2019, a więc wybory już dawno za nami. Skończyły się stresy, obietnice i teraz można sobie leniuchować, pauzować itd. – ocenił radny Jerzy Lysy.

Rozumiem, bo przecież jestem wieloletnim samorządowcem, że nigdy budżet do połowy roku – chyba, że w wyjątkowych przypadkach i wyjątkowych działach – nie był wykonywany w 50 proc. Natomiast o ile on nie był wykonany finansowo, to on był wykonany na ogół rzeczowo. A tu nie ma ani wykonania finansowego co widać, ani wykonania rzeczowego co widać jeszcze bardziej. Jak się przechodzi przez miasto, to nie tylko radny, ale każdy obywatel może zobaczyć stagnację, dramatyczne działania przyspieszające inwestycje – powiedział Jerzy Lysy.

RIO zasugerowało w ostatnim akapicie, aby rzetelnie ocenić wykonanie budżetu. Więc wydaje mi się, że rzetelną oceną jest ocena, że budżet jest wykonywany dramatycznie, fatalnie. Nie będę już dobijał burmistrza, bo państwo sami macie wyrobione zdanie na to co się wyprawia w tym mieście – dodał radny Jerzy Lysy.

5 razy lepiej niż rok temu

Przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz przypomniał, że rok temu finansowe wykonanie wydatków majątkowych w pierwszym półroczu 2018 roku wynosiło ok. 3 proc. (dokładnie 3,6 proc.).

Może trochę optymizmu tutaj wleję. Chciałem pana radnego poinformować, że jest 5 razy lepiej niż było w zeszłym roku. Jakby nie było, jest pewien postęp, jest lepiej – stwierdził Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bochnia. – To jest taka moja żartobliwa uwaga. Jak z tymi kołami traktora: nie mówi się, że jedno jest złe, mówi się, że trzy są dobre – dodał.

Uważam, że budżet można ocenić na koniec roku. Zobaczymy, czy wszystkie zadania zostały wykonane – powiedział Bogdan Kosturkiewicz.

Burmistrz: „Nie jest tak źle”

Budżet realizowany jest do końca roku. Nie powiem, że cieszy mnie to skromne wykonanie na półrocze, natomiast nie jest tak źle w stosunku do ubiegłych lat. Przypomnę tylko, że w poprzednich okresach podobna sytuacja kończyła się wykonaniem budżetu na poziomie 96-98 proc. Więc nie najgorzej – powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Dokładamy wszelkich starań, żeby inwestycje przebiegały harmonijnie, zgodnie z tym co zostało zaplanowane. Pojawiają się natomiast okoliczności, które wydłużają czas realizacji. One nie są zależne albo są zależne częściowo od nas. Często są niezależne zupełnie, decyzyjność w tym zakresie leży poza urzędem – mówił Stefan Kolawiński.

W dyskusji radnych pojawiały się różne tematy, ale jednym z dominujących była kwestia przeciągającej się rewitalizacji centrum miasta, czyli zadania „Rynek OD-NOWA”.

Jeśli chodzi o Rynek to ubolewam nad tym, że on jest w takim stanie. Jednakże działania pani konserwator opóźniły nam prace w bardzo znaczący sposób. Straciliśmy czas, który był bardzo dogodny na realizację całego przedsięwzięcia – bronił się burmistrz Stefan Kolawiński.

„Kreatywna księgowość”

Proszę pamiętać, że na koniec roku usłyszymy coś takiego: „W zasadzie mieliście na półrocze pretensje, że tak mało wykonaliśmy zadań, bo tylko 15 proc., ale tu będziemy mieć 99 proc.”. Co roku w grudniu, tuż przed końcem roku budżetowego, przekazujemy środki na zadania niewygasające, które powodują, że mamy nie 70 proc. wykonania budżetu, tylko robi nam się 99 proc. Jest to kreatywna księgowość, także proszę starego lisa nie nabierać – dorzucił radny Jerzy Lysy.

Oceny sprawozdania z realizacji budżetu za I półrocze 2019 roku dokonano jedynie w formie dyskusji. W tej sprawie nie było głosowania.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Tragedii z ul. Łany można było uniknąć? Rok temu radny apelował o oświetlenie i chodnik

Podczas czwartkowej sesji radny Damian Słonina przypomniał swoją interpelację z maja 2019 roku. Apelował wtedy o montaż oświetlenia ulicznego i projekt chodnika...

W środę w Bochni charytatywny maraton zumby w ramach akcji „Roztańczone #17milionów”

30 września w Dance & Fitness House w Bochni, o godzinie 20:00 rozpocznie się charytatywny maraton Zumby w ramach ogólnopolskiej akcji "Roztańczone...

Chorzy na Covid-19 na otwarciu tężni? Burmistrz chce wyjaśnień od przewodniczącego rady

Po opisanej przez Bochnianin.pl wypowiedzi szefa Rady Miasta, który stwierdził, że w uroczystości otwarcia tężni solankowej brały udział osoby chore na Covid-19,...

Bochnia. Ile zapłacimy za śmieci w 2021? Jest nowy przetarg na odbiór odpadów

Magistrat rozpisał nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Bochni w 2021 roku. Poprzednie postępowanie unieważniono z powodu zbyt...

114 laptopów dla podopiecznych PCPR

114 laptopów, oprogramowanie, sprzęt audiowizualny, a także maseczki, rękawiczki czy środki dezynfekujące oraz wyposażenie miejsc kwarantanny – zakupiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie...

Artykuły promocyjne

Jak wygląda dzielenie pokoju przez studentów?

Opinia dotycząca studenckich pokoi wieloosobowych zakłada, że mowa o kwaterach będących ostatnim wyborem młodych żaków w obliczu...

„Ze szklanej płyty na megabity” – niezwykły projekt realizowany przez Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Celem projektu jest udostępnienie w internecie (www.muzeum.bochnia.pl) imponującego zbioru, liczącego 1000 negatywów szklanych z dawnego zakładu fotograficznego...

Idealny prezent dla Niego

Zbliża się ważna okazja a Ty nie masz pomysłu na prezent dla swojego partnera? Nie panikuj i sięgnij po elegancki flakonik z...

Ogłoszenia

PRACA w CONTIMAX: Pracownik Grupy Sanitarnej, Dozorca Mienia

Contimax S.A. w związku z dynamicznym rozwojem Firmy poszukuje kandydatów  na stanowisko:   Pracownik Grupy Sanitarnej

PRACA w SALVADOR: Monter mebli, Pracownik magazynu

Firma Salvador poszukuje osoby na stanowisko: monter mebli, pracownik magazynu. Opis stanowiska:

PRACA w EKOMBUD: Spawacz, spawacz – monter

Firma Ekombud działająca na rynku od 1991 r., zajmująca się produkcją kontenerów, poszukuje Pracowników na stanowisko SPAWACZ, SPAWACZ -...

CO? GDZIE? KIEDY?

wrzesień, 2020

22,560FaniLubię
827ObserwującyObserwuj
1,020SubskrybującySubskrybuj
X