Budżet Bochni w 1. półroczu br.: 14,31 proc. finansowego wykonania inwestycji

-

Finansowe wykonanie tegorocznych wydatków inwestycyjnych w Bochni wyniosło na 30 czerwca 14,31 proc. założonego rocznego planu – wynika ze sprawozdania z realizacji budżetu za pierwsze półrocze 2019 roku. Mimo tak niskiego wykonania jest to i tak… 5 razy lepiej niż rok temu.

Ocena sprawozdania z realizacji budżetu Gminy Miasta Bochnia za I półrocze 2019 roku była głównym tematem wrześniowej sesji rady miasta. Radni skupili się na ocenie realizacji wydatków majątkowych (inwestycyjnych). Z zaplanowanej kwoty ok. 47 mln zł, do 30 czerwca wydano ponad 6,7 mln zł, czyli ok. 14,3 proc.

PLAN NA 31.12.2019WYKONANIE NA 30.06.2019% WYKONANIA
DOCHODY157 991 892,03 zł72 173 258,14 zł45,68%
WYDATKI168 591 892,03 zł66 001 201,42 zł39,15%
WYDATKI MAJĄTKOWE (INWESTYCYJNE)47 158 951,84 zł6 749 815,09 zł14,31%

„Budżet jest wykonywany fatalnie”

Zacznę może od ostatniego akapitu tego sprawozdania. Otóż skład orzekający kolegium RIO napisał, że informacja z wykonania budżetu Gminy Miasta Bochnia za I półrocze 2019 roku zasługuje na pozytywną ocenę, gdyż pozwala dokonać wszechstronnej oceny przebiegu realizacji budżetu. Jest to niewątpliwie bardzo ładna ocena pracy pani skarbnik i chciałem panią publicznie pochwalić – rozpoczął swoją wypowiedź radny Jerzy Lysy.

Natomiast co do oceny… Według mnie jest druzgocąca. To jest dramat, żeby nie wykonać nawet 15 proc. wydatków majątkowych, czyli tzw. wydatków inwestycyjnych. Jest to widoczny przejaw tego, że mamy rok 2019, a więc wybory już dawno za nami. Skończyły się stresy, obietnice i teraz można sobie leniuchować, pauzować itd. – ocenił radny Jerzy Lysy.

Rozumiem, bo przecież jestem wieloletnim samorządowcem, że nigdy budżet do połowy roku – chyba, że w wyjątkowych przypadkach i wyjątkowych działach – nie był wykonywany w 50 proc. Natomiast o ile on nie był wykonany finansowo, to on był wykonany na ogół rzeczowo. A tu nie ma ani wykonania finansowego co widać, ani wykonania rzeczowego co widać jeszcze bardziej. Jak się przechodzi przez miasto, to nie tylko radny, ale każdy obywatel może zobaczyć stagnację, dramatyczne działania przyspieszające inwestycje – powiedział Jerzy Lysy.

RIO zasugerowało w ostatnim akapicie, aby rzetelnie ocenić wykonanie budżetu. Więc wydaje mi się, że rzetelną oceną jest ocena, że budżet jest wykonywany dramatycznie, fatalnie. Nie będę już dobijał burmistrza, bo państwo sami macie wyrobione zdanie na to co się wyprawia w tym mieście – dodał radny Jerzy Lysy.

5 razy lepiej niż rok temu

Przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz przypomniał, że rok temu finansowe wykonanie wydatków majątkowych w pierwszym półroczu 2018 roku wynosiło ok. 3 proc. (dokładnie 3,6 proc.).

Może trochę optymizmu tutaj wleję. Chciałem pana radnego poinformować, że jest 5 razy lepiej niż było w zeszłym roku. Jakby nie było, jest pewien postęp, jest lepiej – stwierdził Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bochnia. – To jest taka moja żartobliwa uwaga. Jak z tymi kołami traktora: nie mówi się, że jedno jest złe, mówi się, że trzy są dobre – dodał.

Uważam, że budżet można ocenić na koniec roku. Zobaczymy, czy wszystkie zadania zostały wykonane – powiedział Bogdan Kosturkiewicz.

Burmistrz: „Nie jest tak źle”

Budżet realizowany jest do końca roku. Nie powiem, że cieszy mnie to skromne wykonanie na półrocze, natomiast nie jest tak źle w stosunku do ubiegłych lat. Przypomnę tylko, że w poprzednich okresach podobna sytuacja kończyła się wykonaniem budżetu na poziomie 96-98 proc. Więc nie najgorzej – powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Dokładamy wszelkich starań, żeby inwestycje przebiegały harmonijnie, zgodnie z tym co zostało zaplanowane. Pojawiają się natomiast okoliczności, które wydłużają czas realizacji. One nie są zależne albo są zależne częściowo od nas. Często są niezależne zupełnie, decyzyjność w tym zakresie leży poza urzędem – mówił Stefan Kolawiński.

W dyskusji radnych pojawiały się różne tematy, ale jednym z dominujących była kwestia przeciągającej się rewitalizacji centrum miasta, czyli zadania „Rynek OD-NOWA”.

Jeśli chodzi o Rynek to ubolewam nad tym, że on jest w takim stanie. Jednakże działania pani konserwator opóźniły nam prace w bardzo znaczący sposób. Straciliśmy czas, który był bardzo dogodny na realizację całego przedsięwzięcia – bronił się burmistrz Stefan Kolawiński.

„Kreatywna księgowość”

Proszę pamiętać, że na koniec roku usłyszymy coś takiego: „W zasadzie mieliście na półrocze pretensje, że tak mało wykonaliśmy zadań, bo tylko 15 proc., ale tu będziemy mieć 99 proc.”. Co roku w grudniu, tuż przed końcem roku budżetowego, przekazujemy środki na zadania niewygasające, które powodują, że mamy nie 70 proc. wykonania budżetu, tylko robi nam się 99 proc. Jest to kreatywna księgowość, także proszę starego lisa nie nabierać – dorzucił radny Jerzy Lysy.

Oceny sprawozdania z realizacji budżetu za I półrocze 2019 roku dokonano jedynie w formie dyskusji. W tej sprawie nie było głosowania.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Sobota rano: 14 nowych zakażeń w Małopolsce, 4 z powiatu brzeskiego

W sobotę rano służby wojewody poinformowały, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 14 kolejnych osób w Małopolsce.

Wojsko, drony, quady i psy na pomoc policji. W weekend lepiej zostań w domu

Przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń dotyczących zgromadzeń i przemieszczania się uznano za kluczowe w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego siły policyjne w całym kraju...

Strażacy znów będą apelować z głośników o pozostanie w domach

Dziś i jutro strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bochni oraz z jednostek OSP przeprowadzą po raz kolejny akcję informacyjną. Będą apelowali...

Koronawirus. Podsumowanie piątku – nowe zakażenia w Bochni i Brzesku

Tuż przed północą ministerstwo zdrowia wydało jeszcze jeden komunikat informując o kolejnych 4 potwierdzonych przypadkach zakażenia w Małopolsce. W tej grupie są...

Małopolska. Aż 23 nowe zakażenia, 5 w powiecie brzeskim. Zmarł mieszkaniec powiatu wielickiego

Po godz. 17:00 ministerstwo zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 23 osób w Małopolsce.

Artykuły promocyjne

DELIKATESY PASSA w GALERII BOCHEŃSKIEJ przygotują dla Ciebie zakupy!

Fot. archiwum Od najbliższego poniedziałku, tj. 6.04.2020 delikatesy PASSA w Galerii Bocheńskiej zaoferują możliwość przygotowania dla Was zakupów...

Bochnia-Brzeźnica. Zakupy spożywcze na telefon, dostawa do domu. Sprawdź!

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów - uruchamiamy wygodny i...

Nie masz jeszcze prawa jazdy, ale masz auto? Co z OC? Sprawdź

Często zdarzają się sytuacje, w których osoba nieposiadająca prawa jazdy decyduje się na zakup auta. O ile nie istnieją przeciwwskazania do nabycia...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

kwiecień, 2020

21,207FaniLubię
741ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X