Zwrot akcji. W II instancji wójt Marek Bzdek wygrał z Janem Trusiem

-

Sąd drugiej instancji rozpatrywał dziś apelację złożoną przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w sprawie dotyczącej dyscyplinarnego zwolnienia z pracy Jana Trusia, dyrektora ośrodka. I przyznał rację wójtowi Markowi Bzdekowi.

Przypomnijmy: 16 listopada 2018 r. wójt gminy Bochnia Marek Bzdek zwolnił dyscyplinarnie Jana Trusia, dyrektora gminnego ośrodka kultury. Za powód podał wzięcie urlopu na dzień 19 października bez zgody wójta, co jego zdaniem było „ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych”.

Jan Truś zdecydował się walczyć w sądzie pracy o swoje dobre imię – sprawę rozpatrywał sąd rejonowy w Bochni, który 15 lipca wydał wyrok korzystny dla byłego dyrektora. Uznał wówczas, że co prawda doszło do naruszenia dyscypliny pracy, ale naruszenie to nie było rażące i zasądził od pozwanego (formalnie to GCKCiS) m.in. kwotę 18 900 zł brutto (odszkodowanie równe 3-miesięcznej pensji) z odsetkami i nadał rygor natychmiastowej wykonalności dla kwoty 6 300 zł. O szczegółach tamtego wyroku pisaliśmy TUTAJ.

Już w lipcu radca prawny Urzędu Gminy Bochnia w rozmowie z Bochnianin.pl zapowiadał jednak wniesienie apelacji w tej sprawie – i rzeczywiście tak się stało.

Dziś apelację rozpatrywał, w trzyosobowym składzie, Sąd Okręgowy w Tarnowie – nie podzielił zdania sądu pierwszej instancji i w całości zmienił wyrok.

Sąd uznał, że dyrektor dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i w związku z tym oddalił w całości powództwo Jana Trusia o zasądzenie odszkodowania – poinformował w rozmowie z Bochnianin.pl Zbigniew Biernat, pełnomocnik reprezentujący gminny ośrodek kultury. – Zasądził natomiast pokrycie kosztów postępowania procesowego na rzecz GCKCiS. Orzeczenie jest prawomocne – dodał.

Jak wyjaśnia Zbigniew Biernat, ponieważ zgodnie z wyrokiem I instancji i zawartą w nim klauzulą natychmiastowej wykonalności byłemu dyrektorowi wypłacono już kwotę 6,3 tys. zł, w obliczu wyroku sądu II instancji GCKCiS wystąpi o zwrot tych pieniędzy w odrębnym postępowaniu.

Jana Trusia nie było dziś w sądzie – obecny był tylko reprezentujący go prawnik. Zgodnie z prawem strony mają 7 dni na złożenie wniosku o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Nowe stawki podatku od nieruchomości. Ile zapłacimy w 2020 roku?

Od 1 stycznia 2020 roku w Bochni będą obowiązywały wyższe stawki podatku od nieruchomości. Podwyżki radni przegłosowali podczas ostatniej sesji.

Bochnia. II Charytatywna Wyprzedaż Szafy

W ostatnią niedzielę listopada 24. 11. 2019 w godzinach 12:00 – 20:00 w sali lustrzanej w Miejskim Domu Kultury odbędzie się II...

Przebiegnie aż 105 km dla chorego Filipa Kamyczka, rozda swoje medale. Nietypowa akcja pomocy

Na czwartek 21 listopada Wojciech Stadnicki, biegacz z Nowego Wiśnicza, zaplanował wykonanie swojego nietypowego planu. Chce przebiec prawie 105 km mając w...

Śmiertelne potrącenie przez pociąg koło Bochni

Tragiczny nocny wypadek na torach pod Bochnią, w rejonie dawnego BlachStalu. O 1:30 pociąg towarowy PKP Cargo relacji Muszyna - Kuźnica Białostocka...

3,5 miliona złotych na powiatową inwestycję w Stradomce i Nieszkowicach Małych

W obecności starosty bocheńskiego Adama Korty oraz członka zarządu Rafała Rudki podpisano w Starostwie Powiatowym w Bochni umowę na rozbudowę drogi powiatowej...

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,904FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
449SubskrybującySubskrybuj
X