Zwrot akcji. W II instancji wójt Marek Bzdek wygrał z Janem Trusiem

-

Sąd drugiej instancji rozpatrywał dziś apelację złożoną przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w sprawie dotyczącej dyscyplinarnego zwolnienia z pracy Jana Trusia, dyrektora ośrodka. I przyznał rację wójtowi Markowi Bzdekowi.

Przypomnijmy: 16 listopada 2018 r. wójt gminy Bochnia Marek Bzdek zwolnił dyscyplinarnie Jana Trusia, dyrektora gminnego ośrodka kultury. Za powód podał wzięcie urlopu na dzień 19 października bez zgody wójta, co jego zdaniem było „ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych”.

Jan Truś zdecydował się walczyć w sądzie pracy o swoje dobre imię – sprawę rozpatrywał sąd rejonowy w Bochni, który 15 lipca wydał wyrok korzystny dla byłego dyrektora. Uznał wówczas, że co prawda doszło do naruszenia dyscypliny pracy, ale naruszenie to nie było rażące i zasądził od pozwanego (formalnie to GCKCiS) m.in. kwotę 18 900 zł brutto (odszkodowanie równe 3-miesięcznej pensji) z odsetkami i nadał rygor natychmiastowej wykonalności dla kwoty 6 300 zł. O szczegółach tamtego wyroku pisaliśmy TUTAJ.

Już w lipcu radca prawny Urzędu Gminy Bochnia w rozmowie z Bochnianin.pl zapowiadał jednak wniesienie apelacji w tej sprawie – i rzeczywiście tak się stało.

Dziś apelację rozpatrywał, w trzyosobowym składzie, Sąd Okręgowy w Tarnowie – nie podzielił zdania sądu pierwszej instancji i w całości zmienił wyrok.

Sąd uznał, że dyrektor dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i w związku z tym oddalił w całości powództwo Jana Trusia o zasądzenie odszkodowania – poinformował w rozmowie z Bochnianin.pl Zbigniew Biernat, pełnomocnik reprezentujący gminny ośrodek kultury. – Zasądził natomiast pokrycie kosztów postępowania procesowego na rzecz GCKCiS. Orzeczenie jest prawomocne – dodał.

Jak wyjaśnia Zbigniew Biernat, ponieważ zgodnie z wyrokiem I instancji i zawartą w nim klauzulą natychmiastowej wykonalności byłemu dyrektorowi wypłacono już kwotę 6,3 tys. zł, w obliczu wyroku sądu II instancji GCKCiS wystąpi o zwrot tych pieniędzy w odrębnym postępowaniu.

Jana Trusia nie było dziś w sądzie – obecny był tylko reprezentujący go prawnik. Zgodnie z prawem strony mają 7 dni na złożenie wniosku o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Pacjenci i osoby z personelu szpitala w Brzesku zakażone koronawirusem. Zamknięto kolejne oddziały

Wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o których poinformowały w niedzielę służby wojewody małopolskiego, są osoby z personelu medycznego szpitala w Brzesku. Po...

Koronawirus w Małopolsce. 22 nowe zakażenia, także w powiecie bocheńskim i brzeskim

W komunikacie z godz. 14:30 ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 22 potwierdzonych laboratoryjnie zakażeniach koronawirusem w Małopolsce. W niedzielę ich liczba wzrosła...

ZUS: Ponad 1,9 tys. wniosków o odroczenie płatności składek w Małopolsce

W Małopolsce dotychczas wpłynęło przeszło 1,9 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty...

Koronawirus w Małopolsce. W porannym raporcie aż 11 nowych przypadków. 4 z powiatu brzeskiego

W sobotę w Małopolsce potwierdzono w sumie 19 przypadków zakażenia koronawirusem, a w niedzielnym porannym raporcie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 11....

Bochnia. Ludzie wspierają ratowników. Już nie tylko maseczki – dziś dostali… kontener! – WIDEO

Szyjące maseczki panie w ciągu niespełna dwóch tygodni wykonały ich już 5 tysięcy (!). W tym krótkim czasie inicjatywa rozgałęziła się też...

Artykuły promocyjne

Galeria RONDO. Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca bocheńska Galeria RONDO czynna jest o godzinę dłużej. To odpowiedź na prośby klientów, którzy...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2020

21,061FaniLubię
740ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X