R e k l a m a

Jerzy Buzek w Bochni: „Powiat bocheński jest przykładem idealnego powiatu”

-

Jerzy Buzek, były premier RP, od 2004 roku europoseł, a w latach 2009-2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego, był gościem piątkowej uroczystości z okazji 20-lecia Powiatu Bocheńskiego. Wydarzenie zorganizowano w podziemiach Kopalni Soli Bochnia.

Obecność Jerzego Buzka nie była przypadkowa. Kierowany przez niego rząd w 1997 roku wprowadził reformę administracji, która zastąpiła dawny dwustopniowy podział administracyjny (gminy i 49 województw) nowym, trójstopniowym podziałem. Podstawową jednostką administracji stała się gmina, większą jednostką jest powiat, a największą jednostką organizacyjną jest województwo.

W swoim wystąpieniu Jerzy Buzek skupił się oczywiście na przeprowadzonej 20 lat temu reformie administracji. – Ideą samego powiatu było to, żeby gminy na tym terenie mogły swobodnie i dobrze współpracować – stwierdził Jerzy Buzek.

Powiat bocheński jest przykładem idealnego powiatu, bo przewidywaliśmy, że powiaty będą miały 80-120 tysięcy mieszkańców i będą miały ok. 5 gmin – powiedział Jerzy Buzek.

Często słyszę, że powiat to jest niepotrzebny szczebel. Rozmawiamy tutaj w atmosferze 20-lecia powiatu to powiedzmy sobie o tym. Czy potrzebny, czy niepotrzebny? Dlaczego miałby być niepotrzebny? W jaki sposób można by zastąpić powiat? – pytał retorycznie Jerzy Buzek.

Powiaty są znaczącymi siedliskami Polek i Polaków. Mają historię 600, 800, czy 1000 lat. Powstawały od początku państwa polskiego. Były fundowane w różny sposób. One się rozrosły do wielkości społeczności lokalnej, ale znacznie szerszej niż gminy, niż wsie, które były na tym terenie. Każdy z nas dzisiaj utożsamia się z takim powiatem. One muszą być, bo nas reprezentują w sensie trochę ponadlokalnymmówił Jerzy Buzek, podkreślając, że to jeden z powodów, „dlaczego muszą istnieć powiaty”.

Wkrótce fotorelacja z piątkowej uroczystości z okazji 20-lecia Powiatu Bocheńskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc