R e k l a m a

Małopolska. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Zaoszczędził już 2,6 mln zł

-

W Małopolsce ZUS w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 2338 przypadkach, na kwotę ponad 2,6 mln złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać.

W naszym województwie od stycznia do września 2019 r. ZUS przeprowadził prawie 32,3  tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie 2338 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1387, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia.

Kontrolerzy ZUS stwierdzili m.in. takie przypadki:

  • Kobieta w czasie zwolnienia lekarskiego prowadziła zajęcia zumby.
  • Mężczyzna w czasie zwolnienia lekarskiego rąbał drewno. Jego niezdolność do pracy związana była ze schorzeniem kręgosłupa.
  • Kobieta w czasie zwolnienia wraz z mężem i dziećmi wybrała się na wakacje do Grecji. Pobyt relacjonowała, wstawiając zdjęcia na jeden z popularnych portali społecznościowych. Po kontroli została zobowiązana do zwrotu zasiłku w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Po trzech kwartałach tego roku kwota wszystkich oszczędności w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich to 2 mln 613 tys. złotych.

W oddziale ZUS w Tarnowie, w skład którego wchodzi także inspektorat w Bochni, przeprowadzono w sumie 4,6 tys. kontroli i wydano 395 decyzji pozbawiających prawa do zasiłku (na łączną kwotę 371,2 tys zł).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc