R e k l a m a

19 grup kolędniczych powalczy o „Lipnicką Gwiazdę”

-

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej zaprasza na 38. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Wydarzenie odbędzie się 11-12 stycznia w sali widowiskowej GDK w Lipnicy Murowanej.

„Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, żeby się Wam darzyło…” – tymi słowami ze sceny lipnickiego domu kultury corocznie składają życzenia uczestnikom i widzom kolędnicy biorący udział w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”.

Święta Bożego Narodzenia są czasem bogatym w tradycję i obrzędowość, których nieodłącznym elementem jest chodzenie po kolędzie. Ponieważ ta pierwotna forma kolędowania z roku na rok ulega zanikowi, stąd pomysł organizowania takiego wydarzenia, które przekazywane z pokolenia na pokolenie ukazuje bogactwo kulturowe regionu, edukuje oraz integruje wykonawców i publiczność wszystkich pokoleń.

Do udziału w tegorocznym przeglądzie zgłosiło się 19 grup kolędniczych. Konkursowe prezentacje w czasie dwudniowego przedsięwzięcia oceniać będzie komisja w składzie: dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, przewodniczący jury, Monika Dudek – etnolog, dr hab. Magdalena Szyndler – etnomuzykolog, folklorysta, Aleksander Smaga – muzyk, Beata Rompała – regionalista.

W sobotę od godziny 14.00 na scenie prezentować się będą grupy dziecięce i młodzieżowe. W przerwie podczas obrad jury (ok. godz. 16:30), z programem jasełkowym wystąpią przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Po kolędzie idziemy”. Sobotnie spotkanie zakończy się ogłoszeniem wyników Przeglądu Grup Kolędniczych i wręczeniem nagród (ok. godz. 17:30).

W niedzielę prezentacje grup dorosłych, które podobnie jak w sobotę, rozpoczną się o godzinie 14:00. Po występach kolędniczych organizatorzy zapraszają na Koncert noworoczny w wykonaniu Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej (ok. godz. 15:45), a po nim (około godziny 17:00) poznamy laureatów „Lipnickiej Gwiazdy 2020”.

Honorowy patronat nad przeglądem objęli: Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, Adam Korta – starosta bocheński, Tomasz Gromala – wójt gminy Lipnica Murowana.

Organizatorem wydarzenia jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorami Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej oraz Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ ”w Nowym Sączu.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia