R e k l a m a

Bochnia. Ratusz zostanie upamiętniony osobną tablicą, w dwóch językach. Mamy treść!

-

Tabliczka znajdująca się na „ścieżce historycznej” przy wschodniej pierzei Rynku nie będzie jedynym nawiązaniem do budynku ratusza, który kiedyś stał na centralnym placu miasta. Jak ustalił Bochnianin.pl, w miejscu lokalizacji obiektu zaplanowano umieszczenie jeszcze jednej, bardziej okazałej tablicy. Znamy już jej proponowaną treść.

Gdy w sieci pojawiły się zdjęcia tabliczek ze „ścieżki historycznej”, w tym tej poświęconej ratuszowi, wielu internautów nie kryło rozczarowania przyjmując, że to właśnie w ten, dość skromny i ich zdaniem nieadekwatny sposób, miasto zamierza upamiętnić nieistniejącą już budowlę.

Ratusz doczeka się jednak bardziej okazałej tablicy – będzie to grawer na kamiennej płycie grafitowej wielkości 1x1m. Proponowaną treść informacji, która ma się na niej znaleźć (w języku polskim i angielskim), możecie przeczytać poniżej – przy czym warto zaznaczyć, że będzie ona jeszcze konsultowana z konserwatorem zabytków i może ewentualnie ulec jakimś kosmetycznym zmianom.

Na pewno poprawki wymaga w wersji angielskiej „Holl” na „Hall”.


Tabliczka na „ścieżce historycznej” z błędem

Tymczasem internauci zwrócili w komentarzach uwagę, że jedna z tabliczek na „ścieżce historycznej” – ta poświęcona lokacji Bochni – zawiera błąd. Zapisana na niej data nadania Bochni praw miejskich to „27 luty 1253”, podczas gdy poprawnie powinno być „27 lutego”. Wątpliwości budzi też precyzyjność użytego sformułowania w odniesieniu do aktu lokacyjnego, że został „podpisany” przez Bolesława Wstydliwego – według historyków książę był bowiem władcą niepiśmiennym, dlatego dokumenty „sygnował” stosowną pieczęcią.

Magistrat zapowiedział już wymianę tabliczki.

Figury Gwarków w przestrzeni miejskiej

Przy okazji rewitalizacji wprowadzane będą także inne elementy małej architektury, które mają uatrakcyjnić historyczne centrum Bochni. Taką funkcję spełniać będą figury Gwarków – pierwszy z nich znajduje się już przy szybie Sutoris. Gdzie będą kolejni? – czytaj TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia