R e k l a m a

„Poligon Niepołomice”. Czy „PiS idzie po samorządy”?

-

W bieżącym numerze tygodnika „Polityka” opublikowano artykuł poświęcony obecnej sytuacji w Niepołomicach, gdzie prokuratura odsunęła od władzy burmistrza, a miastem rządzi „komisarz związany z PiS, który wprowadza swoich ludzi na stanowiska”.

W trzystronicowym tekście nakreślono wydarzenia ostatnich niespełna trzech miesięcy, które wstrząsnęły podkrakowską gminą. Relacjonujemy je na bieżąco w Bochnianin.pl – lista artykułów TUTAJ.

Przypomnijmy: burmistrz Niepołomic Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski, zostali zatrzymani przez CBA 3 grudnia na zlecenie katowickiej prokuratury. Samorządowcom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, do których miało dojść podczas przetargu na budowę miejscowej szkoły podstawowej. Obu zawieszono w czynnościach służbowych, a w połowie grudnia premier mianował tymczasowego zarządcę gminy (zaproponowanego mu przez wojewodę) – 27-letniego Krystiana Zielińskiego.

„Przejmowanie władzy w samorządach”

12 lutego sąd rozpatrywał odwołanie burmistrzów od decyzji prokuratury o ich zawieszeniu.

– Miał odpowiedzieć, czy formalnie to w ogóle możliwe, by prokurator mógł zawiesić burmistrzów na stanowiskach. Sąd odpowiedział twierdząco, co oznacza, że prokuratura pod dowolnym (także sfabrykowanym) zarzutem może decydować o zawieszaniu urzędników, a potem dowolnie długo prowadzić przeciw nim śledztwo – zwrócono uwagę w podsumowaniu artykułu.

– Jeśli prokurator staje się kimś w rodzaju zbrojnego ramienia PiS w samorządach, jest się czego bać. A armie działaczy partii rządzącej tylko czekają na opróżnione w ten sposób stanowiska – stwierdza z kolei cytowany w artykule senator Wadim Tyszkiewicz, do niedawna prezydent Nowej Soli.

W podobnym tonie skomentował wydarzenia w Niepołomicach zawieszony burmistrz Roman Ptak, tuż po ukazaniu się artykułu: – Wystarczy zarzut o przekroczenie uprawnień i bez aktu oskarżenia, bez procesu, bez wyroku dostaje się wypad – napisał na Facebooku.

Burmistrz powinien zrezygnować, by odbyły się nowe wybory?

Tymczasem w Niepołomicach narasta niezadowolenie związane ze sprawą zawieszenia burmistrza Romana Ptaka i przejęciem władzy przez osoby związane z PiS. Pojawiają się sugestie, że być może zawieszony burmistrz powinien zrezygnować ze stanowiska – nie z powodu postawionych zarzutów, ale by doprowadzić w ten sposób do wcześniejszych wyborów, co skróciłoby misję Krystiana Zielińskiego, a gminą rządziłby ktoś faktycznie wybrany przez mieszkańców, a nie narzucony z zewnątrz. Kontrowersyjny pomysł ma jednak także swoich przeciwników, którzy argumentują, że o dobre imię trzeba walczyć do końca, a nie ustępować pola.

Będzie protest na sesji rady miasta

W sobotę 22 lutego w centrum Niepołomic odbyło się spotkanie kilkudziesięciu osób. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, podczas spotkania ustalono, że podczas najbliższej sesji rady miasta zorganizowana zostanie manifestacja „tak, żeby komisarz zobaczył i usłyszał opinię mieszkańców, którzy czują się oszukani przez rząd”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia