Burmistrz na urodzinach Bochni: „Martwi mnie polaryzacja nastrojów społecznych”

-

W czwartek w podziemiach Kopalni Soli Bochnia odbyła się uroczystość z okazji 767. rocznicy lokacji Bochni. Najważniejsze punkty wieczoru to noworoczne przemówienie burmistrza Stefana Kolawińskiego i wręczenie statuetki Boleslaus Dux Fundator.

Tradycyjne noworoczne przemówienie, będące podsumowaniem minionego roku, burmistrz Bochni Stefan Kolawiński rozpoczął od przypomnienia, że w zeszłym roku odbyły się wybory do Europarlamentu oraz wybory parlamentarne.

W nastawionej w większości prawicowo Bochni zdecydowanie zwyciężyli kandydaci Zjednoczonej Prawicy pod sztandarem Prawa i Sprawiedliwości. Po 18 latach przerwy mamy posła z Bochni, pana Stanisława Bukowca, któremu przy tej okazji jeszcze raz gratuluję. Wybory parlamentarne zaowocowały także samodzielną większością w sejmie i możliwością kontynuowania przez PiS rządzenia naszym krajem – zwrócił uwagę Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Martwi mnie – a rozmawiając z wieloma osobami, twierdzę, że nie tylko mnie – polaryzacja nastrojów społecznych i coraz silniej zarysowujące się podziały pomiędzy politycznymi przeciwnikami. Prawie wszystko stanowi pole do konfliktu i czasem aż trudno uwierzyć, że można się spierać nawet o sprawy oczywiste. To nie jest dobre ani dla kraju i jego instytucji, nie jest dobre dla samorządów i nie jest dobre dla nas obywateli. Życzę państwu i sobie, żeby te konflikty były coraz słabsze, a nasi reprezentanci w parlamencie zajęli się bardziej tym co jest ważne dla Polski i jej obywateli, a nie tym co jest ważne dla danej partii – powiedział Stefan Kolawiński.

W dalszej części swojego wystąpienia burmistrz przyznał, że w Bochni „pomimo licznych sporów i różnych zdań” udało się przeprowadzić wiele działań. Podkreślił przy tym dobrą współpracę z innymi samorządami różnych szczebli.

Gospodarz Bochni przypomniał też największe przedsięwzięcia podjęte w zeszłym roku. – Zaangażowanie środków na różne inwestycje wyniosło ponad 25 mln zł. Rozpoczęliśmy sztandarową dla naszego miasta inwestycję: rewitalizację śródmieścia, której pierwsze efekty są już widoczne. Zakończona została potężna inwestycja budowy tężni solankowej wraz z kompleksem boisk i infrastrukturą, która oprócz niewątpliwych walorów zdrowotnych będzie z pewnością stanowić potężny magnes przyciągający turystów – mówił Stefan Kolawiński.

Przeprowadziliśmy stabilizację osuwisk, remonty i przebudowę wielu dróg i chodników m.in. II etap tzw. KN-2, ul. Górskiej, ul. Polnej, ul. Sądeckiej, ul. Podedworze, ul. Chodenickiej i wielu innych. Prowadzimy też działania proekologiczne takie jak dopłaty do wymiany kotłów, nasadzenia ochronne, pielęgnacja zieleni. Działań prowadzonych przez miasto jest wiele i nie sposób ich wymienić w kilka minut. Te znajdą się w przygotowywanym raporcie o stanie gminy – wyliczał burmistrz S. Kolawiński.

Przed nami kolejne ważne inwestycje, wśród których wymienię tylko działania rewitalizacyjne, budowę łącznika autostradowego oraz dokończenie drogi KN-2, na które jeszcze w zeszłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Już teraz wiemy, że znalazł się on na liście projektów przeznaczonych do wsparcia finansowego – przypomniał Stefan Kolawiński.

Swoje wystąpienie zakończył podziękowaniem dla współpracowników.

Statuetkę Boleslaus Dux Fundator (Bolesław Książę Założyciel) otrzymał Zbigniew Rachwał, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bochni. Szczegóły TUTAJ.

O oprawę muzyczną wieczoru zadbała Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia, która w tym roku obchodzi 140-lecie istnienia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023