Koronawirus. SOR w Bochni działa w okrojonym składzie. 30 pracowników czeka na wyniki badań

-

Po tym, gdy okazało się, że w nocy z 11 na 12 marca w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Bochni przebywał pacjent, u którego 17 marca potwierdzono koronawirusa SARS CoV-2, bocheński SOR działa w mocno okrojonym składzie. Na kwarantannie przebywa 30 pracowników, w tym lekarze i pielęgniarki. Trwają badania, które potwierdzą lub wykluczą u nich koronawirusa.

Przypomnijmy: 49-letni mieszkaniec Niepołomic, u którego we wtorek potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS CoV-2, kilka dni wcześniej był hospitalizowany w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Bochni. W konsekwencji, zgodnie z procedurami, na kwarantannę odesłano ok. 100 osób, w tym sporą część personelu medycznego (pozostałe osoby to pacjenci). Szczegółowo pisaliśmy o tym w tekście: „Pacjent zakażony koronawirusem był na SOR w Bochni”.

We wtorek od godz. 15.00 bocheński SOR zaczął pracować w okrojonym składzie personelu medycznego (zostało 2/3 załogi). W specjalnym komunikacie szpital wyjaśnił, że „będą przyjmowani tylko pacjenci w najpoważniejszych stanach, pozostali będą kierowani na inne oddziały ratunkowe w regionie”.

Jak obecnie funkcjonuje bocheński SOR? Działamy w okrojonym składzie, ale jest on wystarczający. Poza tym przychodzi mniej pacjentów. Widać, że podchodzą do tej sytuacji racjonalnie. Nie widzimy w tym momencie zagrożenia dla dalszego funkcjonowania – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Chociaż kwarantanna ma potrwać do 26 marca (14 dni liczonych od 12 marca), dyrektor szpitala liczy, że przynajmniej część załogi wróci do pracy wcześniej. Kwarantannę można bowiem przerwać po negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa SARS CoV-2. – Obecnie trwa pobieranie materiałów do badań od osób, które są na kwarantannie – poinformował Jarosław Kycia.

Testom poddawani są też pacjenci, którzy mieli styczność z zakażonym mężczyzną. Negatywny wynik ma kobieta, która w nocy z 11 na 12 marca przebywała przez dłuższy czas w tym samym pomieszczeniu co 49-latek. To dość istotna kwestia z punktu widzenia funkcjonowania szpitala, bo pacjentka po wizycie na SOR-ze była później operowana w bocheńskim szpitalu i jej ewentualne zakażenie spowodowałoby kolejne komplikacje w pracy lecznicy.

Dzisiaj kobieta została już wypisana do domu. Pacjentka ma negatywny wynik na obecność koronawirusa, dlatego patrzymy optymistycznie czekając na pozostałe wyniki – przyznał dyrektor Jarosław Kycia.

Przy okazji dyrektor J. Kycia przypomniał to co we wtorek w rozmowie z Bochnianin.pl powiedział już jego zastępca Jarosław Gucwa: – „(Pacjent z Niepołomic) od początku miał założoną maseczkę, dlatego transmisja drogą kropelkową jest mało prawdopodobna”.

Na razie wiadomo, że ograniczenia w funkcjonowaniu bocheńskiego SOR-u potrwają do niedzieli 22 marca. W poniedziałek zapadną nowe ustalenia odnośnie funkcjonowania SOR-u w kolejnych dniach.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

GIS ostrzega przed ofertami „antywirusowych” produktów, m.in. suplementów diety

W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów, m.in. suplementów diety, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i...

Bochnia. „GK”: Uchwała śmieciowa zgodna z prawem, ale szef RIO ma wątpliwości co do ugody z konsorcjum

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie stwierdziła, że uchwała w sprawie nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych w Bochni...

Wideokonferecja starosty z włodarzami gmin

Starosta Bocheński Adam Korta odbył wideokonferencję z wójtami i burmistrzami z terenu Powiatu Bocheńskiego. Dyskutowano o bieżącej sytuacji w Powiece Bocheńskim związanej...

Brzesko. Przedsiębiorca dał szpitalowi 100 tys. zł na zakup respiratora

- 100 tys. zł na zakup respiratora przekazał naszemu szpitalowi Zygmunt Popiela z firmy Granit - poinformowała brzeska lecznica. To największa...

Koronawirus. Dwa nowe przypadki zakażenia w powiecie bocheńskim. W Małopolsce już 93

W piątek wieczorem służby wojewody małopolskiego poinformowały o kolejnych aż 18 nowych przypadkach potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wśród nich są dwa...

Artykuły promocyjne

Galeria RONDO. Nowe godziny otwarcia

Od 1 marca bocheńska Galeria RONDO czynna jest o godzinę dłużej. To odpowiedź na prośby klientów, którzy...

Ogłoszenia

PRACA: Mechanik samochodowy, elektromechanik

Firma AUTO SERWIS Andrzej Budyś (Brzeźnica 139) zatrudni pracowników na stanowisko: Mechanik, elektromechanik

CO? GDZIE? KIEDY?

marzec, 2020

21,041FaniLubię
738ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X