Pożegnanie

Jan Czesak (1935 – 2020)

Pożegnaliśmy wczoraj Jana Czesaka, Wieloletniego Prezesa Zarządu i Przewodniczącego Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Jan Czesak zmarł nagle 23 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie. Zmarły był inicjatorem zmian w sektorze bankowości spółdzielczej w trudnym okresie transformacji, był m. in. długoletnim Prezesem Zarządu WZGS „Samopomoc Chłopska” w Krakowie, Członkiem Prezydium Krajowej Rady Spółdzielczej, Członkiem Rady Nadzorczej Banku BPS, założycielem Małopolskiego Banku
Regionalnego SA, twórcą i akcjonariuszem Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego we Wrocławiu oraz Banku Polskiej Spółdzielczości SA w Warszawie.

Był jednym z inicjatorów utworzenia Związku Banków Polskich, oraz członkiem Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich.

Jan Czesak został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Mikołaja Kopernika za zasługi w budowie i rozwoju sektora bankowego nadanym przez ZBP.

Jan Czesak przez wiele lat związany był z ziemią bocheńską. Urodził się w Brzeźnicy, w młodych latach współpracował z miejscowym księdzem Stanisławem Nowakiem. W Bochni ukończył Liceum Pedagogiczne. Przez krótki czas pracował jako nauczyciel, a później w Wydziale Oświaty Powiatowej Rady Narodowej w Bochni. Był działaczem ZMW, przewodniczącym Zarządu Powiatowego w Bochni, a później wiceprzewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego. Jako absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie został kierownikiem Oddziału Oświaty Rolniczej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. W 1969 roku został dyrektorem Okręgu Centrali Spółdzielni Ogrodniczych w Krakowie, a następnie przez kilkanaście lat był prezesem WZGS (Wojewódzkiego Zarządu Gminnych Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”).

Od 1 kwietnia 1994 roku związał się z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym obejmując funkcję prezesa Banku. Był faktycznym twórcą Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Od 1 kwietnia 1994 roku do 28 czerwca 2007 był prezesem Zarządu KBS. W tym czasie dokonano procesu konsolidacji wielu banków spółdzielczych, stworzono centralę Banku w Krakowie, wprowadzono wszystkie nowoczesne narzędzia bankowości spółdzielczej. Bank wielokrotnie powiększył stan depozytów i obligo kredytowe. Przez wiele lat zbierał nagrody dla najlepszego banku spółdzielczego w Polsce.

Jan Czesak miał swój duży udział w uratowaniu Banku Spółdzielczego w Bochni, mającego w połowie lat 90. poważne kłopoty. Bank ten został przyłączony do Krakowskiego Banku Spółdzielczego stając się jego oddziałem.

28 czerwca 2007 roku Jan Czesak został przewodniczącym Rady Nadzorczej KBS, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie.

W 2012 roku otrzymał tytuł Bene Meritus (dobrze zasłużony) dla powiatu bocheńskiego. Odszedł Człowiek o ogromnych zasługach dla rozwoju bankowości spółdzielczej oraz szanowany Członek wspólnoty bankowej.

Zarząd, Rada Nadzorcza KBS
Dyrekcja i pracownicy KBS O/ Bochnia

Najnowsze

Wybory prezydenckie. Podpisy dla Rafała Trzaskowskiego zbierano w Brzesku. Kiedy w Bochni?

W Brzesku pierwszego dnia akcji zbierania podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska), na listy wpisało się około 200...

Ruszyła walka o tytuł „Młody Plastyk 2020”

Miejski Dom Kultury w Bochni zaprasza uzdolnione plastycznie dzieci i młodzież do ubiegania się o tytuł „Młody Plastyk 2020”. Przegląd adresowany jest...

Można uzyskać dotację na kocioł na biomasę i pompę ciepła

Bocheński magistrat poinformował, że w ramach realizowanego na terenie Bochni projektu „Partnerski projekt budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin Województwa Małopolskiego”...

Kościół w Królówce zamknięty do odwołania. Księża w kwarantannie

W związku z kontaktem osób duchownych z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 kościół w Królówce (gmina Nowy Wiśnicz) jest zamknięty do odwołania. Wierni,...

Basen w Bochni wznowi działalność w poniedziałek 8 czerwca

Po przerwie spowodowanej rządowymi regulacjami w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, bocheńska kryta pływalnia wznowi działalność w najbliższy poniedziałek.
21,615FaniLubię
763ObserwującyObserwuj
X