Małopolska turystyka kontra koronawirus

-

Sytuacja wywołana epidemią koronawirusa, której skutkiem jest całkowity zastój na rynku usług turystycznych, powoduje konieczność podjęcia konkretnych i zdecydowanych działań. Powinny one z jednej strony umożliwić branży turystycznej przetrwanie na rynku w tym nieoczekiwanym okresie, a z drugiej strony umożliwić odbudowę ich aktywności w czasie, kiedy korzystanie z oferty turystycznej stanie się możliwe – podkreślają władze województwa.

Te właśnie kwestie stanowiły główny temat wideokonferencji, w której udział wzięli członkowie Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem i wiceministrem Andrzejem Gut-Mostowym na czele.

Fot. UMWM w Krakowie

– Dziś, nie potrafimy powiedzieć, kiedy turyści wrócą do Małopolski, ani kiedy branża turystyczna będzie znowu mogła zarabiać na turystyce, ale możemy wesprzeć przedsiębiorców, aby mogli przetrwać ten dramatyczny czas i w okresie, kiedy podróże znów staną się elementem naszej codzienności, mogli zaproponować swoim klientom dobrą ofertę turystyczną – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Turystyka jest bardzo ważnym sektorem małopolskiej gospodarki. – Przeprowadzone przez nas badania wskazują, iż w 2019 r. nasz region odwiedziło ponad 17,8 miliona turystów, którzy wydali w Małopolsce ponad 15,2 miliardów złotych. Dlatego musimy podjąć cały możliwy trud, aby ten trend utrzymać. A powyższe nie będzie możliwe, jeśli przedsiębiorcy turystyczni, dotknięci skutkami epidemii koronawirusa, nie będą w stanie zaoferować turystom usług, jakich oczekują – dodaje Urynowicz.

By wesprzeć branżę, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o wykorzystaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, nie tylko na walkę z epidemią koronawirusa, ale także na łagodzenie jej skutków gospodarczych. Przygotowany program wsparcia objął pakiet medyczny, ale również pakiet przedsiębiorczości i płynności finansowej. Łącznie do przedsiębiorców może trafić około 227 milionów złotych.

– Małopolska dołożyła swoją wielką cegiełkę do Tarczy Antykryzysowej. Przekazane przez zarząd województwa środki finansowe umożliwią walkę o poprawę nie tylko obecnego funkcjonowania małopolskich przedsiębiorstw, w tym reprezentujących sektor usług turystycznych, ale przede wszystkim umożliwią przywrócenie naszej gospodarki na właściwe tory już po kryzysie – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

– Firmy turystyczne jako pierwsze dotknięte zostały kryzysem i jako ostatnie otrząsną się z jego skutków. Liczymy jednak, że za niedługi czas powrócimy do podróżowania. Wtedy usługi turystyczne na wysokim poziomie zagwarantują, że turyści do nas wrócą. Dlatego pomoc branży turystycznej jest tak niezwykle ważna. Na szczeblu rządowym podejmujemy wszelkie starania, żeby krajowi organizatorzy turystycznie mogli utrzymać się na rynki i kontynuować swoją działalność w sposób konkurencyjnym na rynku międzynarodowym – mówi minister Andrzej Gut-Mostowy.

Fot. UMWM w Krakowie

Głównym zadaniem Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce, powołanej z inicjatywy wicemarszałka Tomasza Urynowicza, było opracowanie Strategii Rozwoju Turystyki w Małopolsce.

– Z uwagi na zaistniałe okoliczności cała nasza aktywność w tym momencie musi zostać ukierunkowana na podejmowanie działań związanych z eliminowaniem skutków kryzysu w obszarze turystyki. Konieczne jest szybkie szacowanie strat, sprawne wdrożenie nowych programów i na pewno przemodelowanie naszej dotychczasowej wizji rozwoju turystyki w Małopolsce – zauważa Tomasz Urynowicz. – Wierzę, że we współpracy z Radą Programową ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce, której członkowie reprezentują zarówno samorządy, jak i przedsiębiorców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, środowiska naukowe, a zatem całe spektrum szeroko pojętej branży turystycznej, wypracujemy taką propozycję działań, która pozwoli odbudować, mocno niestety nadszarpnięty rynek usług turystycznych.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2021

X