Bochnia. Opłata za odbiór odpadów będzie zależna od zużycia wody?

-

W bocheńskim magistracie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem nowego przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Burmistrz Stefan Kolawiński chce przy tej okazji zmiany sposobu naliczania opłaty, tak aby stawka zależna była od zużycia wody.

31 grudnia 2020 roku zakończy się umowa pomiędzy Gminą Miasta Bochnia a konsorcjum BZUK – Ekombud na odbiór odpadów komunalnych. Kilka miesięcy temu burmistrz Stefan Kolawiński mówił publicznie, że nowy przetarg będzie okazją do zmiany sposobu naliczania opłaty.

Teraz opłata liczona jest od mieszkańca, a liczbę mieszkańców danej nieruchomości określa się na podstawie deklaracji a nie meldunku. Liczba osób, które płacą jest w Bochni dużo mniejsza niż faktyczna liczba mieszkańców wynikająca z meldunku. Stąd pomysł, aby zmienić sposób naliczania opłaty.

Brakuje nam ponad 4 tys. osób. To jest różnica pomiędzy tym ile osób płaci za odbiór odpadów, a tym ile osób w Bochni mieszka. Trzeba zastanowić się nad tym, bo różnica jest istotna. To nie jest obojętne czy płaci 28 tys. mieszkańców, czy 24 tys. z kawałkiem. Jedną z możliwości jest założenie analizy poprzez to ile wody zużywają mieszkańcy. Jest to dość powszechnie stosowane w wielu gminach i na tej bazie założyć ilu mamy płatników. Kwestia do rozstrzygnięcia – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Urzędnicy rozpoczęli już prace nad nowym rozwiązaniem, a temat wkrótce ma zostać przedstawiony radnym, do których należy ewentualna decyzja o zmianie sposobu naliczania opłaty.

Prace w urzędzie rozpoczęliśmy w drugiej połowie marca. Czas ucieka, a temat jest bardzo istotny. Analizy i rozmowy w obecnej sytuacji są bardzo utrudnione. Zakładaliśmy, że zajmą nam półtora miesiąca. Pomimo to sądzę, że na początku maja będziemy z materiałami występować do radnych rady miasta. Czy na zasadzie tele-obrad, czy inaczej – zobaczymy. Radni ostatecznie zdecydują o kształcie i sposobie realizowania takich spraw – stwierdził Stefan Kolawiński.

Burmistrz poinformował również, że według szacunków średnie miesięczne zużycie wody na jednego mieszkańca Bochni wynosi ok. 3 m sześciennych. – Taki jest obecnie obliczony wskaźnik do przeliczeń – dodał burmistrz Stefan Kolawiński.

Miesięczna opłata za odbiór segregowanych odpadów od jednego mieszkańca Bochni wynosi 24 zł. Kara za niesegregowanie to podwójna stawka, czyli 48 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X