Koronawirus. Zakażona pacjentka spędziła noc w bocheńskim SOR-ze

-

Nowy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Bochni. Pacjentka spędziła noc w bocheńskim SOR-ze, dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku przewieziono ją na oddział zakaźny do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Liczba potwierdzonych zakażeń w powiecie bocheńskim wzrosła do 32.

Pacjentka od wczorajszego wieczoru przebywała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Bochni, chociaż według szefa SOR-u Jarosława Gucwy, w ogóle nie powinna tam trafić.

Od początku podejrzewaliśmy zakażenie koronawirusem. Kłóciliśmy się z dyspozytornią, że nie powinna do nas przyjechać, ale niestety dyspozytornia w Tarnowie* ma swoje pomysły na to gdzie należy wysyłać chorych z ewidentnym podejrzeniem COVID-19 – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Bochni.

Kobieta miała gorączkę, kaszel i umiarkowaną duszność. Dlatego nasze pogotowie od początku chciało, aby pacjentka trafiła do szpitala zakaźnego. Rozumiem gdyby się dusiła, bo jesteśmy od ratowania życia, ale to była chora, która od nas na własnych nogach wyszła do karetki „Covidowej”, więc nie była w złym stanie – zaznaczył Jarosław Gucwa.

Kobiecie pobrano wymaz, a we wtorek po otrzymaniu pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa została przewieziona do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który jest jednoimiennym zakaźnym szpitalem w województwie małopolskim.

Od początku personel szpitala traktował pacjentkę jak zakażoną, dlatego zastosowano wszelkie środki ostrożności (m.in. kombinezony, izolacja). Ponadto kilkoro pacjentów, którzy w tym czasie przebywali w SOR-ze, zgłoszono do sanepidu o objęcie kwarantanną.

* Dyspozytornia Medyczna nr 2 w Tarnowie obsługuje 7 powiatów: tarnowski, dąbrowski, brzeski, bocheński, nowosądecki, gorlicki, limanowski oraz dwa miasta na prawach powiatu: miasto Tarnów i Nowy Sącz. Liczba ludności tych powiatów to około 1,1 mln mieszkańców.


W powiecie bocheńskim potwierdzono dotąd 32 przypadki zakażenia koronawirusem (w tym 9 osób hospitalizowanych i 22 w izolacji domowej, 1 osoba zmarła – dotyczy to osoby z gminy Drwinia, która zmarła, ale nie stwierdzono, aby przyczyną był koronawirus):

  • 13 osób z miasta Bochnia (2 kobiety i 4 mężczyzn – hospitalizowani, 4 kobiety i 3 mężczyzn w izolacji domowej);
  • 10 osób z gminy Drwinia (kobieta i mężczyzna – hospitalizowani, 4 kobiety i 3 mężczyzn w izolacji domowej, 1 osoba zmarła);
  • 5 osób z gminy Rzezawa (2 mężczyzn i 2 kobiety – izolacja domowa, mężczyzna – hospitalizowany);
  • 3 osoby z gminy Bochnia (2 kobiety i mężczyzna przebywają w izolacji domowej);
  • 1 osoba z gminy Lipnica Murowana (kobieta – izolacja domowa).

Na kwarantannie domowej łącznie przebywa teraz 1150 osób (jest to kwarantanna graniczna i nałożona decyzją sanepidu).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023