Hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online. To przestępstwo!

-

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół, od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. W ten sposób pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy, a także sprawdzają zakres zdobytych przez nich informacji. Jak się okazuje, spotkania online stanowią dla niektórych osób okazję „do zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.

W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o popełnieniu tego typu przestępstw. Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli.

Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 kk.) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 kk.).

Policja przypomina: – Nikt w Internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne.

Za popełnienie tych przestępstw przez osoby, które ukończyły 17 lat, w przypadku znieważenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, za groźby natomiast do dwóch lat więzienia. Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,491FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X