R e k l a m a

Nawet 30 tys. zł kary za wypalanie traw?

-

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zaostrzenia dotychczasowych przepisów. Chce aby podpalaczy można było karać wyższymi grzywnami oraz nakładać na nich obowiązek prac społecznych.

To pokłosie niedawnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym na Podlasiu. Ogień zajął ok. 5280 hektarów parku, co stanowi 9,5 proc. jego powierzchni. Zginęło wiele cennych gatunków zwierząt i roślin. Z pierwszych ustaleń prokuratury wynika, że przyczyną pożarów mogło być wypalenie traw, ale badany też jest wątek podpalenia.

– Celowe podkładanie ognia jest działaniem przestępczym, które zwłaszcza na terenach parków narodowych, ostoi zwierząt zagrożonych wyginięciem, jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności – skutkiem takich pożarów może być wymarcie całych gatunków zwierząt, naszego dziedzictwa narodowego – mówi minister środowiska Michał Woś.

Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zaostrzenia dotychczasowych przepisów. Grzywna za nielegalne wypalanie traw wynosi obecnie 5 tys. zł, co jednak najwyraźniej nie odstrasza przed przestępczym działaniem. Po zmianie ma być to już 30 tys. zł. Dodatkowo według pomysłu MŚ, sąd w ramach naprawienia szkody będzie mógł nałożyć prace społecznie użyteczne polegające między innymi na pracach przy zalesianiu.

Wypalanie traw, to wciąż plaga – niedawno pisaliśmy o przypadku z Bochni, gdzie sąsiedzi wzywali straż pożarną, gdy gospodarz postanowił „posprzątać” na łące…

Więcej na ten temat TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia