Mieszkańcy Drwini oburzeni: „Mamy najwyższe podatki w powiecie!”

-

Mieszkańcy Gminy Drwinia proszą media o interwencję w sprawie drastycznie podniesionych podatków. Ich zdaniem samorząd w ten sposób szuka wkładu własnego na sfinansowanie (ich zdaniem niekoniecznie potrzebnych) inwestycji. Wójt Jan Pająk wyjaśnia, że owszem, chodzi o ratowanie budżetu, ale ze względu na politykę państwa, która wpędza samorządy w finansowe kłopoty.

– My mieszkańcy Gminy Drwinia zwracamy się z prośbą o interwencję w sprawie drastycznie podniesionych podatków. Zbliża się termin zapłaty kolejnej raty podatku, który na koniec ubiegłego roku został podniesiony o ok 260%. Obecnie mamy najwyższe podatki w powiecie! – czytamy w liście przesłanym do redakcji. Pod apelem nie widnieją konkretne nazwiska, podpisano go ogólnie: „Zbulwersowani Mieszkańcy Gminy Drwinia”.

Autorzy wskazują: – Gmina realizuje zadania ze środków unijnych mające służyć rozwijaniu turystyki w naszej gminie poprzez budowę wież widokowych, ścieżek rowerowych itp. tylko turystów dalej jak nie było tak nie ma, a wyższe podatki tłumaczone są faktem konieczności dofinansowania tych inwestycji pieniędzmi z budżetu gminy – czyli właśnie naszymi podatkami, z czym my, jako mieszkańcy się nie zgadzamy! Apelujemy aby oszczędności wójt najpierw poszukał  w urzędzie, bo w gminie gdzie jest ok. 6500 mieszkańców naszym zdaniem nie jest potrzebny zastępca wójta.

W liście poruszono także temat największej planowanej inwestycji na terenie gminy:

– Bardzo nas również ciekawi, czym dokładnie zajmuje się spółka komunalna „Eko-Drwinia” sp. z o.o.  Z informacji pozyskanych z ogólnodostępnego Krajowego Rejestru Sądowego wynika że Prezesem spółki jest Michał Lysy a członkowie rady nadzorczej to Jan Chojka, Mateusz Kracik i Kazimierz Lichorobiec. (…) Spółka istnieje od 2013 r. od początku ma prezesa i radę nadzorczą, którzy zapewne pobierają wynagrodzenie, a nas mieszkańców nurtuje pytanie jakie zadania spółka przez ten czas zrealizowała? Czy ta spółka to tylko miejsce „ciepłych posadek”? Ile faktur wystawiła spółka przez ten czas zgodnych z wymienionymi w PKD?

– (…) Bardzo istotnym problemem w Gminie Drwinia jest brak kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy od lat są zbywani przez wójta na zebraniach wiejskich, że już niebawem skanalizuje całą gminę. Na początku 2017 roku pozyskano unijne pieniądze na ten cel. Wójt ochoczo występował na wszystkich możliwych portalach tylko dziś mamy prawie połowę roku 2020 i nic w tej sprawie się nie dzieje.

Autorzy listu zastanawiają się też, skąd gmina weźmie pieniądze na duży wkład własny na tę kosztowną inwestycję. – Aż strach pomyśleć jakie nakazy płatnicze z gminy zaskoczą nas mieszkańców w styczniu 2021 – wskazują.

Wójt: „Wspaniałe działania obecnej władzy”

Jan Pająk, wójt gminy Drwinia, w rozmowie z Bochnianin.pl wyjaśnia, że podniesienie jesienią zeszłego roku lokalnych podatków było reakcją na informacje o przewidywanych w 2020 roku dochodach gminy, które w sporej części stanowi udział w podatku PIT odprowadzanym przez mieszkańców do budżetu centralnego. Ze względu na decyzje o obniżeniu progu podatkowego do 18%, czy zwolnienie z daniny obywateli do 26. roku życia, samorządy w całej Polsce dostają mniej pieniędzy. W Drwini wpływy z tego tytułu mają się zmniejszyć o 0,5 mln zł.

Od stycznia podniesiono także płacę minimalną. – Urząd jest pracodawcą nie tylko urzędników, ale też pracowników szkół, GOPS-u itd. – przypomina Jan Pająk i wylicza: – Skutki finansowe tej podwyżki dla gminy Drwinia to kolejne 300 tys. zł.

Czyli to już w sumie blisko 1 mln zł w naszym budżecie. Tymczasem sytuacja jest jeszcze gorsza ze względu na epidemię. Do marca faktycznie wpływy z PIT były mniejsze, ale o tyle ile przewidywano jesienią w „metryczce” z ministerstwa finansów (30-40 tys. mniej w stosunku do roku ubiegłego). Natomiast za kwiecień, kiedy rok temu było 497 tys. zł, teraz dostaliśmy 270 tys. zł – wskazuje Jan Pająk.

Wójt przyznaje: – Te wszystkie wspaniałe działania obecnej władzy, no, faktycznie dla ludzi są korzystne, tylko nikt nie myśli o strukturze dochodu samorządu terytorialnego. Podkreśla, że trudne miesiące czekają gminy w całej Polsce: – Zobaczy pan co się będzie działo w samorządach w ostatnim kwartale tego roku…

W poniedziałek podpisanie umowy na budowę kanalizacji

Jan Pająk podkreśla, że to właśnie powyższe kwestie wpłynęły jesienią na decyzje o podwyższeniu lokalnych podatków. – Broń Boże nie chodzi o szukanie wkładu własnego na inwestycje. Zaznacza, że ten jest już zagwarantowany pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W kwestii budowy kanalizacji – zadania, na które Drwinia pozyskała wielomilionową unijną dotację, Jan Pająk poinformował, że w końcu udało się wyłonić wykonawcę inwestycji (wcześniejsze przetargi unieważniano, bo oferty znacznie przekraczały możliwości samorządu, ostatnie miesiące nieco je urealniły, zmodyfikowano też zakres zadania). – Podpisanie umowy ma się odbyć w poniedziałek 18 maja – wskazuje samorządowiec.

Inwestycja będzie kosztowała w sumie 34 mln zł. – Do jej realizacji została powołana gminna spółka gminna, żeby można było odliczyć VAT – wyjaśnia Jan Pająk.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnianki odczarowały 3. kwartę, wygrały mecz i przerwały złą passę! – ZDJĘCIA

Drużyna Contimax MOSiR Bochnia pokonała w sobotę na swoim parkiecie ekipę Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie 74:65. Bochnianki wreszcie zagrały dobre spotkanie...

Futsal. Brazylijczyk dołączył do składu BSF ABJ Bochnia

BSF ABJ Bochnia zakontraktował 24-letniego Brazylijczyka Lucasa da Silvę Borgesa, który ostatnio występował w FC Ujpest Budapeszt, klubie węgierskiej ekstraklasy futsalu.

Koronawirus odwołał Studniówki 2021. Informacje z bocheńskich szkół

Koronawirus odwołał najbliższe studniówki. Choć oficjalnych wytycznych jeszcze nie ma, to tegoroczni maturzyści na pewno nie pobawią się w tradycyjnych terminie, czyli...

Sejm uchwalił ustawę ws. dotacji dla kopalni soli w Bochni: przez 7 lat dostanie 173 mln złotych

Sejm uchwalił w piątek ustawę przedłużającą o kolejne siedem lat możliwość udzielania dotacji m.in. dla kopalń soli Bochnia i Wieliczka.

Od dziś spotkania rodzinne tylko do 5 osób, nie wliczając domowników

Do 27 grudnia zakazane jest organizowanie imprez i zebrań. Wyjątkiem są spotkania do 5 osób, które odbywają się np. w domach. Limit...

Artykuły promocyjne

Galeria Bocheńska. Odzieżowe okazje! W tę sobotę poziom +1 czynny do 17:00

Z okazji BLACK WEEK w najbliższą sobotę (28 listopada) dział odzieżowy funkcjonującej przy rynku Galerii Bocheńskiej będzie...

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2020

23,205FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,080SubskrybującySubskrybuj
X