100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Wirtualna wystawa w Muzeum

-

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. „Ślady Jego obecności”.

Wystawę można zobaczyć TUTAJ.

Zgromadzona w Muzeum w Bochni kolekcja pamiątek po św. Janie Pawle II należy do najbardziej kompletnych i najcenniejszych tego rodzaju w Polsce. Jej podstawowym walorem jest fakt, że wszystkie wchodzące w jej skład obiekty zostały wytworzone przez instytucje watykańskie, a kilka bezpośrednio dotyczy osoby Jana Pawła II. Ten cenny zbiór pamiątek Muzeum zawdzięcza hojnym darom związanego z Bochnią arcybiskupa Henryka Nowackiego, przekazywanych w latach 1995-2005.

Kolekcja obejmuje kilkaset medali, w tym wybite z okazji wszystkich 104 pielgrzymek papieskich do różnych krajów świata. Po względem znaczenia, najwartościowsze są jednak medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu (Medaglia Pontificia), którymi obdarowywano w Watykanie znamienitych gości. Szczególnie cennym jest tryptyk złożony z trzech medali wybitych w 2003 roku, z okazji XXV rocznicy pontyfikatu – złotego, srebrnego i brązowego. Warto dodać, że medale są często miniaturowymi dziełami sztuki, gdyż były często projektowane przez wybitnych artystów.

Ważną częścią kolekcji są monety watykańskie pontyfikalne, takież same znaczki pocztowe oraz okolicznościowe datowniki poczty watykańskiej. Spośród monet warto wymienić m.in. watykańskie euro – 8 monet wybitych w Watykanie z okazji XXV roku pontyfikatu Jana Pawła II.

Dotychczas te cenne pamiątki były już parokrotnie eksponowane przez Muzeum w formie wystaw tradycyjnych. Teraz prezentowane są w wirtualnej formie.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X