R e k l a m a

Prokuratura bada sprawę zakażeń SARS-CoV-2 w bocheńskim DPS-ie

-

Prokuratura Rejonowa w Bochni sprawdza, czy dyrekcja Domu Pomocy Społecznej w Bochni podjęła prawidłowe działania mające na celu zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 wśród pensjonariuszy i pracowników – dowiedział się Bochnianin.pl.

Przypomnijmy: w bocheńskim DPS-ie koronawirusem zostały zarażone 54 osoby. W tej grupie znalazło się 37 podopiecznych (jedna osoba zmarła) oraz 17 pracowników. Z całej grupy 66 podopiecznych budynku dla przewlekle psychicznie chorych 29 nie uległo zarażeniu.

Podstawą do wszczęcia postępowania była analiza doniesień prasowych i medialnych dotyczących sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w której to doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wielu pensjonariuszy i pracowników. Przedmiotem postępowania jest sprawdzenie, czy dyrekcja tej placówki podjęła prawidłowe działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa wśród pensjonariuszy i pracowników, w szczególności czy przestrzegano reżimu kwarantannypoinformowała Barbara Grądzka, zastępca prokuratora rejonowego w Bochni.

Postępowanie prowadzone jest „w sprawie”, nikomu nie przedstawiono zarzutów. – Ustalono, że od początku epidemii 54 osoby zostały zarażone wirusem SARS-CoV-2, w tym 17 pracowników, pozostałe osoby to pensjonariusze. Aktualnie analizowana jest dokumentacja i przesłuchiwani są świadkowie – dodała Barbara Grądzka.

Podobne postępowania prowadzi kilka innych prokuratur w kraju (m.in. w Stalowej Woli, Kaliszu, Warszawie). Szacuje się, że zgony w domach opieki społecznej i innych całodobowych placówkach opieki długoterminowej wynoszą od 10 do 20 proc. wszystkich śmierci z powodu koronawirusa w Polsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc