W czwartek DKF „Maciste”: Kryminał „Na noże”

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 25 czerwca o godz. 19.00 na zaległe spotkanie (za 12 marca). Zobaczymy jeden z najlepszych kryminałów ostatnich lat – film „Na noże” Riana Johnsona, twórcy m.in. „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”, serialu „Breaking Bad”, czy „Looper – Pętla czasu”. Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

Film jest nowoczesnym i pełnym czarnego humoru podejściem do klasycznej kryminalnej zagadki w stylu mistrzyni gatunku Agathy Christie, zaś gwiazdorska obsada z Danielem Craigiem (James Bond) i Chrisem Evansem (Kapitan Ameryka) na czele gwarantuje wysoką jakość aktorstwa.

Kiedy wydawało się, że w gatunku kina „murder mystery” możemy liczyć już wyłącznie na odgrzewane kotlety Rian Johnson udowodnił jak dalekie od prawdy było to myślenie” – Jan Kapturkiewicz, „O filmach dla sportu”.

Oglądając ten dwugodzinny spektakl odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z najlepszą ekranizacją mistrzowskiej powieści o Poirocie czy pani Marple. Jest to jednak zwodnicze wrażenie, nie dajcie się nabrać – to dzieło w pełni stworzone przez samego reżysera. Klimat rodem z atmosferycznych klasyków, a przy tym dopracowane do perfekcji aktorstwo fundują nam rozgrywkę absolutnie perfekcyjną” – Jan Tracz, Film.org.pl

Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Thrombey zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85. urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Thrombeya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny. Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, „bliscy” Thrombeya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

Reżyser Rian Johnson jest światowej publiczności znany przede wszystkim jako scenarzysta i reżyser „Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi”, ale zaczynał swą przygodę z pełnometrażowym kinem fabularnym prawie półtorej dekady temu, w 2005 roku, wraz z inspirowanym powieściami Dashiella Hammetta intensywnym kryminałem „Kto ją zabił?”.

Później nakręcił m.in. ironicznie przygodowych „Niesamowitych braci Bloom”, zagadkową fantastykę naukową „Looper – Pętla czasu” oraz pracował nad kilkoma odcinkami jednego z najwybitniejszych seriali w historii telewizji – „Breaking Bad”.

W „Na noże” można zobaczyć wszystkie jego reżyserskie obsesje i pasje, a jednocześnie widać rodzące się nowe oblicze Riana Johnsona. Pisząc scenariusz, artysta najwięcej energii włożył w rozpisanie każdego najmniejszego detalu opowiadanej historii, by siedzący w ciemnej sali kinowej widzowie mogli się wczuć w detektywów, którzy dążą do rozwiązania skomplikowanej, aczkolwiek ekscytującej zagadki.

Przy tylu różnych postaciach i skrajnie odmiennych motywacjach kluczem do zadowalającej rozrywki było sprawienie, by struktura scenariusza pozostawała dla widza niewidzialna” – mówi Johnson. – „Publiczność ma się zastanawiać nad intrygą, a nie tym, kto ją prowadzi”.


„Na noże” (2019 r.)
25 czerwca /czwartek/ 2020 r., godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1, Bochnia

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u. Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury. Działalność „DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Uwaga: obowiązuje reżim sanitarny (obowiązkowe maseczki lub przyłbice) i dezynfekcja rąk. Więcej na ten temat oraz zastosowanych procedurach bezpieczeństwa TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X