Powódź. W powiecie obradował sztab kryzysowy

-

W związku aktualną sytuacją hydrologiczną zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wicestarosty Ryszarda Drożdżaka. Jeszcze przed posiedzeniem sztabu starosta bocheński ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie części powiatu obejmujący trzy gminy: Łapanów, Bochnia oraz miasto Bochnia. Nocna ulewa największe szkody wywoła w gminie Łapanów. 

W obradach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Bochnia, Gminy Bochnia, straży pożarnej, policji i Powiatowego Zarządu Dróg w Bochni. Głównym  tematem spotkania była obecna sytuacja na terenie Gminy Łapanów. 

Rzeka Stradomka w gminie Łapanów w wyniku intensywnych opadów deszczu wystąpiła z brzegów i przelała się przez wał przeciwpowodziowy. Zalane zostało centrum Łapanowa, wiele budynków w tym zabytkowy kościół pw. Św. Bartłomieja. Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach gminy Łapanów. 

Na drogach występują utrudnienia. Droga Wieruszyce – Cichawka – Leszczyna jest nieprzejezdna, a w Tarnawie, gdzie doszło do częściowego obsunięcia się drogi odbywa się ruch wahadłowy. 

Niestety prognozy pogody na dziś są niepokojące, bo meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu. 

W gminie Łapanów trwa akcja ratunkowa w której bierze udział 5 zastępów KP PSP w Bochni oraz 23 jednostki OSP z terenu powiatu w sumie 130 druhów. Nad ranem ewakuowano łącznie 48 osób, które po opadnięciu wody w większości wróciły do swoich domów. Obecnie trwa wypompowywanie wody z zalanych domów i budynków gospodarczych. 

Niestety sytuacja jest bardzo poważna, a w Łapanowie i w okolicy wręcz dramatyczna. Obecnie woda w Stradomce opada. Rośnie jednak poziom Raby, której Stradomka jest dopływem. Służby na bieżąco monitorują sytuację – mówi wicestarosta Ryszard Drożdżak. 

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

lipiec, 2022

X