Wybory prezydenckie 2020. Jakie zasady podczas głosowania?

-

Maseczki, przyłbice i rękawiczki dla członków komisji wyborczych, płyn do dezynfekcji rąk dla wyborców, limit osób w lokalach wyborczych – to najważniejsze zasady bezpieczeństwa dotyczące niedzielnych wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie zostały przesunięte z 10 maja na 28 czerwca z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia jednak nadal nie wygasa, dlatego podczas wyborów będą obowiązywać pewne zasady bezpieczeństwa określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.

W lokalach wyborczych będą obowiązywać zasady podobne do tych, które są np. w sklepach. Każdy głosujący musi zasłaniać nos i usta, a przy wejściu do lokalu skorzystać ze znajdującego się tam płynu do dezynfekcji rąk. Podczas weryfikacji tożsamości wyborcy trzeba będzie na chwilę uchylić maseczkę, ale zamiast maseczki można używać przyłbicy. Dla własnego komfortu można też przyjść z własnym długopisem.

Członkowie komisji wyborczych będą wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb oraz płyn do dezynfekcji rąk. Do ochrony ust i nosa przewidziano maseczki medyczne oraz przyłbice.

W lokalach będzie obowiązywał limit osób przebywających w tym samym czasie – nie więcej niż 1 osoba na 4 m kw. ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz osób dokonujących czynności związanych z dezynfekcją lokalu. Z powodu tych ograniczeń przed niektórymi lokalami wyborczymi można spodziewać się kolejek, w których również należy zachować dystans.

Siedziby komisji będą regularnie wietrzone, a wszystkie powierzchnie oraz przedmioty, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, przemywane płynem do dezynfekcji. Zalecana jest również stała praca instalacji wentylacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023