Biblioteka. Piotr Strzeżysz opowiedział o wyprawie po Azji – ZDJĘCIA

-

We wtorek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni zorganizowano spotkanie z podróżnikiem, fotografem i pisarzem Piotrem Strzeżyszem, autorem pięciu książek: „Campa w sakwach czyli rowerem na Dach Świata” (2011), „Makaron w sakwach czyli rowerem przez Andy i Kordyliery”(2012), „Powidoki” (2014), „Sen Powrotu” (2016), „Zaistnienia” (2020), który od ponad 20 lat przemierza świat na rowerze.

Ten niezwykły obieżyświat odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, był gościem na setkach spotkań, podczas których dzielił się wrażeniami ze swoich podróży. Jego opowieści i refleksje o zwiedzanych miejscach były wielokrotnie nagradzane na najważniejszych w kraju festiwalach podróżniczych m.in. Nagroda Publiczności na festiwalu Kolosy w Gdyni (2018), Nagroda Jury Festiwalu Śladami Marzeń w Poznaniu (2018), Nagroda Jury na III Festiwalu Nawigator w Krakowie (2015).

Książka „Powidoki” została wyróżniona statuetką Magellana i nagrodą Bursztynowego Motyla im. A. Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2014 r., zaś w „Śnie Powrotu”, którą można wypożyczyć w bocheńskiej książnicy, autor w fascynujący sposób opisał wielomiesięczną podróż z USA do Patagonii, czyli od chłodów Alaski po wichry Ziemi Ognistej. Bartosz Lisek nakręcił o nim interesujący film dokumentalny „Nie dojechać nigdy” (2017).

Podczas spotkania w bibliotece Piotr Strzeżysz opowiedział o swojej wyprawie po Azji: „Campa w sakwach czyli rowerem przez Indie i Tybet”. Niezwykły włóczykij z wyboru, zabrał publiczność jednośladem pod najwyższą górę świata Mount Everest, zapoznał z gościnnością mieszkańców, zaprezentował zdjęcia z zimowej przeprawy przez himalajskie przełęcze, zaprosił do tybetańskich klasztorów, pokazał piękno krajobrazu i ludzi.

Spotkanie, na które zapraszała Wypożyczalnia dla Dorosłych, odbyło się w ramach projektu „Aktywni w jesieni życia” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023