R e k l a m a

W sobotę w Bochni Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich

-

Jeżeli masz w domu rzeczy, których już nie potrzebujesz, nie używasz, a mogą przydać się komuś innemu – przynieś je w sobotę 11 lipca na „Mój Rynek” przy ul. Partyzantów w Bochni – zachęcają Beata Szewczyk i Agnieszka Fischer, inicjatorki Sąsiedzkiego Targu Rzeczy Wszelakich.

Ta obywatelska inicjatywa skupia się wokół problemu związanego z zaśmiecaniem naszej planety.

Człowiek od zawsze pozostawiał po sobie ślad na Ziemi, niechlubny ślad, w postaci śmieci. Do czasów rewolucji przemysłowej, która zapoczątkowana została w XIX wieku, odpady były niemalże w 100% biodegradowalne. Od czasów, kiedy to nastąpiła masowa produkcja przedmiotów, które były tańsze i z łatwością zastępowały te stare, rozpoczął się proces degradacji świata i stan ten trwa do dziś. Mimo usilnych starań część odpadów, które produkuje człowiek na całym świecie, wymyka się systemowi ich zbiórki. Śmieci trafiają do miejsc dla nich niepowołanych. Wiele organizmów myli śmieci z elementami pożywienia i umiera. Co możemy zatem zrobić, by uniknąć świata, na którym nie ma miejsca dla żywych organizmów, w tym ludzi? Jedynym rozwiązaniem jest obranie kierunku „drogi bez śmieci” – zwracają uwagę Beata Szewczyk i Agnieszka Fischer.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do stosowania tzw. zasad 5R:

1. Refuse (odmawiaj) – odmawiaj zakupów w plastikowych opakowaniach, nie zabieraj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań.
2. Reduce (ograniczaj) – tutaj jest miejsce na minimalizm, czyli uproszczenie życia poprzez pozbycie się nadmiaru przedmiotów oraz zbędnych rzeczy. Im mniej posiadamy, tym mniejsza szansa, że rzeczy, które nam się znudzą wylądują na śmietniku.
3. Reuse (używaj ponownie) – używaj wielorazowych opakowań, artykułów higienicznych.
4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci.
5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Oddawaj naturze to, co jest materią organiczną.

Dobrym pomysłem jest dodanie szóstej zasady:

6. Repair – naprawiaj zamiast wyrzucać.

Zasady udziału:

  1. Targi rzeczy wszelakich odbędą się 11 lipca w godz. 8:00-14:00 na terenie Targowiska „Mój Rynek” przy ul. Partyzantów w Bochni.
  2. Wstęp kupujących na wydarzenie jest bezpłatny.
  3. Celem Targów jest wymiana przedmiotów przyniesionych przez uczestników. Rzeczy można również odsprzedać lub oddać.
  4. Przedmiotami wystawianymi na wymianę lub sprzedaż mogą być rzeczy będące własnością uczestników wyprzedaży, pochodzące z ich domów. Rzeczy mogą być nowe (nieudane zakupy/prezenty) i używane.
  5. Zabroniony jest handel przedmiotami niebezpiecznymi zgodnie z regulaminem Targowiska „Mój Rynek”.
  6. Wysokość opłaty targowej za stół handlowy to 5 zł, pozostałe stanowiska zgodnie z uchwałą w sprawie opłaty targowej na terenie Gminy Miasta Bochnia.
  7. Po zamknięciu swojego stanowiska, należy zostawić porządek i zabrać ze sobą wszystkie rzeczy, które nie zostały sprzedane.
  8. Wystawcy mogą organizować stoiska od godziny 7:30.
  9. Na terenie targowiska można skorzystać z parkingu.

Sąsiedzkie Targi Rzeczy Wszelakich w Bochni
11 lipca w godzinach 8:00-14:00
„Mój Rynek” przy ul. Partyzantów w Bochni

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc