Żegocina. Do której OSP trafi wóz strażacki wygrany w „Bitwie o wozy”? Nagroda wywołuje spory

-

Nadal nie wiadomo, do której Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Żegocina trafi wóz strażacki wygrany w „Bitwie o wozy”. Pod uwagę brane są OSP Łąkta Górna i OSP Żegocina. Decyzja ma zapaść do końca tygodnia, tymczasem w lokalnej społeczności sprawa budzi emocje.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich gmina Żegocina osiągnęła najwyższą frekwencję ze wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców z województwa małopolskiego (75,67 proc.). Dlatego w „Bitwie o wozy” wygrała pieniądze na nowy pojazd dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Promesę na sfinansowanie zakupu średniego wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP wójt gminy Żegocina Wojciech Wrona odebrał 3 lipca w budynku głównym MSWiA w Warszawie z rąk komendanta głównego PSP Andrzeja Bartkowiaka i ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Na terenie gminy Żegocina działa 5 OSP: Bełdno, Bytomsko, Łąkta Górna, Rozdziele i Żegocina. Władze gminy nie zdecydowały jeszcze gdzie trafi nowy wóz, ale pod uwagę brane są OSP Łąkta Górna i OSP Żegocina.

Okazuje się, że kwestia tego, gdzie ma trafić nowy wóz, budzi spore emocje. – Sytuacja jest bardzo zaogniona między jednostką Łąkta Górna i Żegocina. Chciałbym aby sprawa została nagłośniona, ponieważ uważam, że to jak zachowują sie ludzie miedzy sobą jest niedopuszczalne – napisał w liście do naszej redakcji jeden z Czytelników, mieszkaniec gminy Żegocina.

Obecnie analizujemy wszelkie „za” i „przeciw”. Bierzemy pod uwagę Łąktę Górną i Żegocinę. W Łąkcie jest najstarszy wóz (Jelcz), ale Łąkta miała ze wszystkich sołectw najgorszą frekwencję, a Żegocina miała wyższą. Trwają jeszcze rozmowy z radnymi i mieszkańcami. Myślę, że do końca tygodnia podejmiemy decyzję. Czas nas goni, bo musimy do komendanta wojewódzkiego przekazać informację, do której jednostki trafi nowy wóz – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Wojciech Wrona, wójt gminy Żegocina.

Najwyższą frekwencję w gminie Żegocina zanotowano w komisji w Bytomsku (77,06 proc.), nieznacznie gorsza była w Żegocinie (76,82 proc.), na trzecim miejscu było Rozdziele (76,06 proc.), a na ostatnim Łąkta Górna (73,41 proc.).

Teoretycznie samochód powinien trafić do Bytomska, ale OSP Bytomsko ma stosunkowo mało wyjazdów i sami powiedzieli, że tego wozu nie chcą. Natomiast przekazali „głos” dla Żegociny – przyznał wójt Wojciech Wrona.

Nowy pojazd trafi do gminy Żegocina dopiero za kilka miesięcy. Samorząd musi bowiem ogłosić przetarg na zakup wozu. Pieniądze z konkursu (800 tys. zł) powinny wystarczyć na sfinansowanie pojazdu wraz z wyposażeniem.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło drugą edycję „Bitwy o wozy”. Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki.

Do wygrania będzie tym razem 49 pojazdów – w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31 grudnia 1998 r.). O nowe pojazdy nie będą mogły się ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X