Koronawirus. Starosta bocheński potwierdza: Nowe przypadki zakażeń dotyczą domu opieki w Grobli

-

Wszystkie dzisiejsze nowe przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie bocheńskim dotyczą prywatnego Domu Opieki „Jestem” w Grobli (gmina Drwinia) – potwierdził w rozmowie z dziennikarzami Adam Korta, starosta bocheński.

Od kilku dni w powiecie bocheńskim jest przyrost zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. Zdecydowana większość przypadków dotyczy Domu Opieki Jestem w Grobli. Tylko w niedzielę sanepid potwierdził 75 przypadków zakażeń. Starosta Adam Korta potwierdził, że wszystkie przypadki dotyczą właśnie tego miejsca.

Właściciele – ponieważ jest to prywatna placówka – na swój własny koszt zamówili wymazobusy, aby pobrać wymazy od wszystkich podopiecznych i pracowników. Rano spłynęły dane, które wskazują, że faktycznie rozprzestrzenia się tam ognisko. Dziś mamy 75 nowych przypadków zakażeń, a łącznie w tym domu opieki chorych jest 89 osób. Tam jest 165 pensjonariuszy i 80 pracowników. Na tę chwilę chorych jest 65 podopiecznych i 24 pracowników. Z tego 14 osób jest hospitalizowanych – przekazał Adam Korta, starosta bocheński.

Pierwszy przypadek w Domu Opieki w Grobli pojawił się bodajże 2-3 dni temu. Pan trafił na bocheński SOR z innymi dolegliwościami, a poprzez zastosowanie procedur polegających na tym, że wszystkie osoby, które trafiają do bocheńskiego szpitala są poddawane badaniu na SARS-CoV-2, okazało się, że jest nosicielem tego wirusa. To jest osoba, która przechodzi tę chorobę bezobjawowo. Podejrzewamy, że ta osoba rozprzestrzeniła chorobę w tym domu opieki – powiedział Adam Korta.

Władze powiatu, mając za sobą doświadczenie z ogniskiem koronawirusa w Domu Opieki Społecznej w Bochni, zadeklarowały pomoc właścicielom Domu Opieki w Grobli. – W ciągłym kontakcie jest Sebastian Lewandowski, koordynator służby ratowniczej, który pomagał nam w naszym DPS-ie – przyznał Adam Korta.

Pani Elżbieta Tomczyk, która jest właścicielem tej placówki, zapewniła mnie telefonicznie, że obecnie nie mają żadnych problemów, jeśli chodzi o personel. W środku znajduje się 36 pracowników, natomiast 44 pracowników jest w domach. Dlatego, jeśli liczba zakażonych wśród pracowników będzie wzrastała to pani Tomczyk zapewniła mnie, że są w gotowości pracownicy, którzy będą mogli przyjść do pracy i opiekować się podopiecznymi – przekazał Adam Korta.

Poza Groblą nowe przypadki zakażenia koronawirusem pojawiają się też w innych miejscach w powiecie bocheńskim. – Poza ogniskiem w Grobli, drugie niepokojące ognisko jest w gminie Łapanów, gdzie kilkanaście dni temu było wesele. Dwie z zaproszonych osób przechodziły tę chorobę i to spowodowało, że koronawirus rozprzestrzenił się wśród uczestników tego wesela. Na dzień dzisiejszy mamy informację, że 5-6 osób z tego wesela choruje na COVID-19 – powiedział starosta Adam Korta.

Do tej pory w powiecie bocheńskim potwierdzono 252 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Aktywnych jest 105 przypadków (liczba aktualnie chorych).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023